פריסה ארצית

אנטי-אייג'ינג באמצעות יוגה

חומרים כימיים הנקראים רדיקלים חופשיים נוצרים בגופנו באופן טבעי כתוצאה מחילוף החומרים. חלק מהחומרים האלו ממלאים תפקידים חיוניים כמו קטילת חיידקים אך חלקם מאיצים הזדקנות והתפתחות מחלות. למרות הצורך בפעילות גופנית, יש לקחת בחשבון שפעילות זו מזרזת את ייצור הרדיקלים החופשיים ומאיצה תהליכי הזדקנות. ביוגה נמצא האיזון בין פעילות גופנית מבריאה לבין סילוק הרדיקליים החופשיים מהגוף.

היוגה היא היחידה מבין הפעילויות הגופניות אשר מצד אחד תורמת לגוף בתנועה ובחיוניות האיברים ומצד שני מסלקת רדיקלים חופשיים המצטברים בגוף. בזמן התעמלות או ספורט מואצות תגובות חמצון בגוף וכמותן עולה ככל שהפעילות גוברת.

כאשר רדיקל חופשי בא בתגובה כימית עם חומצת שומן לא רוויה, רדיקל חדש נוצר. רדיקל חדש זה מתחמצן בתהליך הכרוי lipid peroxidation של קרום התא. כתוצאה מכך התא מתנפח ונוצרת דלקת ברקמה ועשויים להתפתח שינויים ב DNA וייצור גז אתאן (Ethane). כמות הגז הנוצרת היא ביחס ישר לאינטנסיביות של הפעילות הגופנית. לעומת זאת בתרגול יוגה הגוף מגיב באופן שונה. התרגול תורם לניקוי הרדיקלים החופשיים בכמות גדולה יותר מאשר הם נוצרים. תנוחות היוגה השונות לוחצות, משחררות ומטהרות רקמות תאים בתנועה הדומה למסג'. לתגובת המוח בזמן פעילות גופנית יש גם השפעה על ייצור וטיהור רדיקלים חופשיים. בזמן תרגול יוגה המוח שקט, מערכות העצבים נרגעות והגוף עובר ממתח להרפיה ואינו צובר עומסים מנטאליים.
מחקר – יוגה מול פעילות ספורטיבית
מחקר שפורסם ב "Journal of Alternative and Complementary Medicine" בשנת 2007 בדק את האופן שבו תרגול יוגה ופעילות גופנית אחרת משפיעים על הימצאותם של רדיקלים חופשיים. הנחקרים נחלקו לשתי קבוצות שעברו פעילות 5 ימים בשבוע במהלך של 6 חודשים. קבוצה אחת (קבוצת היוגה), תרגלה 30 דקות תנוחות יוגה, 15 דקות תרגילי נשימה ומספר דקות של מדיטציה. קבוצה שנייה (קבוצת הספורט) רצה במשך 30 דקות, בצעה 10 דקות מתיחות, 5 דקות של עליות מתח ו 15 דקות משחק. לאחר 6 חודשים, קבוצת היוגה הראתה רמת גלוטטיון (glutathione) גבוהה יותר מאשר קבוצת הספורט (גלוטטיון הוא פפטיד נוגד חימצון חשוב) ורמה נמוכה יותר של גלוטטיון מחומצן (לאחר תגובה כימית עם רדיקל חופשי). המסקנה היא שיוגה העלתה את רמת הגלוטטין שמיוצרת על ידי הגוף בעוד שריצה ופעילויות ספורט הורידו רמה זו.
מסקנה וסיכום
בפעילות גופנית נמרצת לא ניתן להימנע מייצור רידקלים חופשיים וחמצונם. יוגה מהווה פעילות גופנית אך היא ייחודית בכך שאינה מגדילה את ייצור הרדיקלים החופשיים ומעודדת רמה גבוהה של נוגדי חמצון בגוף. בכך תורמת היוגה לאורח חיים השומר על חיוניות הגוף ולאנטי-אייג'ינג.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים