פריסה ארצית

גב תפוס

גב תפוס

גב תפוס

מכירים את זה שברגע אחד התרוממתם מכיסא או מיטה ולא יכולתם להתיישר? גב תפוס היא תופעה רווחת באוכלוסיה שברובה סובלת מכאבי גב תחתון. גב תפוס הוא מצב שאסור להתעלם ממנו. למרות שברוב המקרים תפיסות הגב נעלמת מעצמה לאחר מספר ימים, מקרים מסוימים של גב תפוס חמורים יותר ומשאירים אחריהם מוקדי חולשה ופעמים גם כאבים נוירופטיים (הקרנות כאב לגפיים – סכיאטיקה) שמתמידים לאורך זמן. בכל מקרה של תפיסות גב אסור להתעלם מהתופעה אפילו אם יש לה הסבר כמו "הרמתי משקל כבד" או הצטננתי. בין מדובר על מקרה מוסבר או לא, יש להתייחס לגב תפוס כאל סימן. סימן שהגוף נותן על כך שהיציבה התדרדה והיתנוונה. הניוון ביציבה הוא הסיבה העיקרית להופעת כאבי גב, גב תפוס, פריצת דיסק ובלט דיסק.

כאבי גב הם אחת התלונות העיקריות הנפוצות בקרב מבוגרים בגילאי 30-60. זהו גם גורם מוביל לנכות ולהוצאות בריאות גבוהות. מבין הסיבות לכאבי גב, גב תפוס הוא בין הנפוצים ביותר – אך במרבית המקרים רבים גם הקל ביותר לריפוי. בעוד שרוב המקרים של גב תפוס המופיעים בפנינו ניתנים לטיפול באמצעים טבעיים ולא פולשניים חשוב לטפל בהם בהקדם האפשרי כדי לחזק את שרירי הגב למנוע סיכונים להידרדרות במצב הגב שעלולים להוביל לבעיות כרוניות חמורות כמו קרע בשריר, פריצת דיסק או בעית מבניות אחרות.

מדוע הגב תפוס?

אורח החיים המודרני מלווה במשכים ארוכים ויום יומיים של ישיבה והישענות ממושכות בין אם מדובר בעבודה, בנהיגה ובכורסאות. גופנו מתנוון והולך עם כל יום של ישיבה ממושכת. יחד עם התבגרותנו נזקי הישיבה

גורמים לניוונים ובעיות יציבה מרובות. ההישענות לאחור על משענת, כמה שהיא נוחה, מנוונת את יכולות הזקיפות של הגוף, מקצרת ומחלישה שרירים חיוניים ליציבה. בעקבות נזקי הישיבה הגוף מאבד מחוזקו והופך להיות פגיע לפציעות ולאירועים מיוחדים בהם נדרשת נשיאת משקל יוצאת דופן "ולתנועות לא טובות'. עצם ההישענות לאחור על משענות מעמעמת את התקשורת העצבית של איזורים בגב עם המוח, כך שאנו מאבדים תקשורת עם גופנו ואין לנו מושג כמה נחלשנו וכמה התנוונו. אם לא היינו נשענים לאחור היינו מקבלים איתותים נכונים יותר של אי-נוחות שהיא אותה הסיבה מדוע אנו נשענים מלכתחילה. זוהי אותה חולשה מצטברת של ניוון. רובנו אינם מודעים לכך כלל אך יש להבין שבעיות גב מופיעות כיום בגילאים מוקדמים יותר ויותר בגלל בעיות בעיות יציבה שמתחילות ומשתרשות בגילאים מוקדמים יותר.

אם סבלתם מאירוע יחיד של גב תפוס או מכמה אירועים, גופכם משדר לכם, בפעמים אלה כמה הוא נחלש ולא עומד בעומסים וכמה היציבה שלכם התנוונה. עלינו להבין שבתנאי חיים אחרים גב תפוס הייתה תופעה מסכנת חיים מכיוון שלא יכולנו לנוס על נפשנו מטורפים לא יכולנו ללקט מזון. על כן אין להתייחס לאירועי גב תפוס בשוויון נפש ובהמתנה שזה יעבור מאליו. יש לקחת את בריאותכם לידיים ולתת לגוף מה שהוא דורש.

הגורמים העיקריים לגב תפוס

תחושת הכאב המתלווה לגב תפוס יכולה לנבוע משרירים או רצועות בגב שנתפסו ומפעילים לחץ על העצבים וגורמים לשינוי ביציבה. שרירים נוקשים או עייפים, עומסים מוגזמים, תזוזה פתאומית במהירות גבוהה או תנוחות הרמה לקויות הם הגורמים השכיחים ביותר לגב תפוס.

ישנם גורמים רבים לגב תפוס אך רובם נופלים לקטגוריות הבאות.

שרירי גב חלשים

כאבי שרירים הם המקור הנפוץ ביותר לכאבי גב. עייפות שרירים, עומסים מוגזמים או ישיבה/ עמידה בתנוחות נוקשות לאורך זמן הן הבעיות הנפוצות ביותר.

חשוב לחזק שרירים חלשים חסרי סיבולת מפני שהם יכולים להוביל למפרקים חלשים ופגיעה משמעותית בשרירי הגב, ברצועות, במפרקים ובמקרים חמורים אפילו בדיסקיות עמוד השדרה.

יציבה לקויה

יציבה לקויה היא אחת הסיבות העיקריות לבעיות גב. כאשר אתם יושבים, עומדים או מרימים חפצים כבדים באופן יומיומי לאורך שעות רבות, הפעולות הללו עשויות להפעיל לחץ מיותר על עמוד השדרה שלכם. אם השרירים שלכם חלשים ואתם עומדים או יושבים בצורה לקויה, הרצועות והדיסקים שלך יכולים להתכווץ בצורה כואבת ולגרום לכאבי גב.

נזקים לרצועות הגב

רצועות הגב הם מעין רצועות עשויות סיבים המחזיקות את הגוף שלכם ומגבילות את התנועה הטבעית שלכם. מתיחת רצועות רחוק או מהר מדי עלולה לקרוכ אותן ולגרום לנזק לרצועה ולשרירים סביבה שייאלצו לעמוד בעומס חדש. רצועות קרועות עלולות לגרום לנפיחות, עווית שרירים וכאבים.

פציעות גב

הרמה של חפצים כבדים בצורה לא נכונה, פציעות ספורט ותאונות רכב הם גורמים שכיחים לבעיות גב ושרירים. ללא טיפול מתאים וחיזוק שרירים באמצעות יוגה טיפולית פציעות אלו עלולות לגרום להגבלות תנועה משמעותיות לשנים ארוכות.

מהם הסימפטומים של גב תפוס?

תסמיני גב תפוס עשויים לנוע בין כאב קל העובר עם מסג'/אמבטיה חמה לכאב גב חריף ופתאומי שכואב אף במגע הקל ביותר.

תסמינים אופייניים כוללים:

 • כאבי גב מקומיים, ללא קרינה לישבן או לרגל.
 • רגישות או עווית בשרירי הגב.
 • נוקשות .
 • הופעת כאבי גב פתאומיים בתנועה.

בדרך כלל תרגיש טוב יותר בעת מנוחה וכל שינוי במנח הגב עשוי לגרום לכאב.

כיצד מאבחנים גב תפוס?

הבחנה בין עומס שרירי הגב לנקע ברצועה עלול להיות קשה, מכיוון ששתי הפציעות יראו תסמינים דומים. באופן כללי, האבחנה המבדלת בין שני מצבים אלא אינה משמעותית כמו שנהוג לחשוב מכיוון שהטיפול בגב תפוס וברצועות פצועות הוא דומה מאוד.

צילומי רנטגן אינם מזהים פגיעה בשרירים וברצועות. סריקת MRI היא ככל הנראה בדיקת האבחון הטובה ביותר לקביעת הפגיעה המדויקת וסריקת CT עשויה גם היא לסייע.

מה עושים במקרה של גב תפוס? או איך לשחרר גב תפוס?

במקרה של גב תפוס, הגוף דורש מנוחה. בדרך כלל שכיבה על שטיח עם רגליים מורמות עוזר מאוד להפוגת הכאבים, אך כשתנועתיות חוזרת ופחות כואב מה שהגוף דורש הוא תיקון יציבה – להחזיר את יכולת ההזדקפות, התארכות השרירים, החוזק והנינוחות שלו. כל אלה נפגמים בצורה דרסטית בעקבות ישיבה והישענות לאחור ואינן פוסחים על אף אחד. חדר כושר, ריצה ותרגילי כושר גופני אינם פותרים את הבעיה ולרוב אף מאיצים הישנות של כאבי גב וגב תפוס. מה שנדרש באמת הוא תרגול ייעודי של תיקון יציבה שמשקם בצורה יסודית ועקבית את מה שישיבה פאסיבית עושה לגוף. תרגול מתקן יציבה בשיטתנו מיועד בדיוק בשביל זה – לעצור את ההידרדרות ולהפסיק את הישנות אירועי גב תפוס וכאבי גב בכללם.

התרגול בשיטת גולדמן לתיקון יציבה נדרש לכל מי שיושב הרבה, נוהג הרבה, חווה התקפי גב תפוס וכאבי גב והוא עוצר את ההתדרדרות באופנים הבאים:

 • התרגול מאריך שרירים שהתקצרו בעקבות ישיבה
 • משקם את זקיפות הגב והתפקוד התקין של הקשת הגבית והצווארית
 • מחזק ליב ומחזק גפיים וגב
 • משפר בצורה ניכרת את תנועתיות הגוף ואת העברות הכוח
 • מרפא כאבי גב, הקרנות כאב (סכיאטיקה) ומהווה תרגול מונע לפציעות
 • מרגיע ומאזן נפשית
 • מחזיר אמון בגוף ומפחית את הסיכויים לאירועי גב תפוס נוספים בעתיד
 • התרגול מבוסס על שיטת גולדמן ליוגה טיפולית – שיטה ייחודית לתיקון יציבה והעלמת כאבים כרוניים.

פנו אלינו למידע נוסף אם נתפס לכם הגב או פוחדים פן ייתפס שוב הגב.

אבחון גב תפוס ב'יוגה טיפולית'

קבלת היסטוריה מלאה וביצוע בדיקה גופנית מעמיקה הינה חלק חשוב מאוד של האבחון אצלנו. מטרת ההערכה היא להבטיח כי אין דגלים אדומים המצדיקים הדמיה מתקדמת וייעוץ כירורגי.

 תוכנית טיפול ושיקום:

 • אבחון על ידי מורי המרכז ליוגה טיפולית
 • בניית תוכנית ריפוי ותרגול אישיים המתאימים לאדם ספציפית
 • הנחיה אישית בפגישות עם המורה
 • הנחיות לאורח חיים בריא ונטרול גורמים מעכבי החלמה

שיטת הטיפול שלנו

אנו שואפים לחזק את כלל שרירי השלד ולתרגל הרפיה עצמית ככלי למניעת כאבי שרירים וגב תפוס. היוגה הטיפולית מסייעת בחיזוק שרירי הגוף ושיפור גמישות ויציבה נכונה. ביוגה הטיפולית אנחנו מתמקדים בכל חלקי הגוף מתוך תפיסה הוליסטית ואמונה שכל איבר בגוף שלנו משפיע על האיברים האחרים ומושפע מהם. אנו נסייע לכם בחיזוק שרירי הגב, הרצועות התומכות, הכתפיים, הידיים, הברכיים, הרגליים והבטן.

יוגה טיפולית מאמינה ביכולת הריפוי העצמאית של הגוף ושואפת לתת לגוף שלכם את הכלים לרפא את עצמו.

היוגה הטיפולית עושה שימוש ב:

 • תרגילי גוף מתונים המתאמים אישית תוך שימוש בנשימה ומודעות
 • תרגילי נשימה והרפיה עצמית
 • כלים לריפוי עצמי במצב של כאב

סטרס – הסיבה מס' 1 לבעיות שרירים וגב

סטרס אינו רק בעיה פסיכולוגית אלא בעיה עמוקה המשפיעה לרעה על איכות החיים של מיליוני אנשים ברחבי העולם. סטרס נמצא קשור לבעיות נשימה ולב, לשרירים תפוסים וכואבים ולבעיות אורתופדיות.

היוגה הטיפולית מספקת כלים להתמודדות עם לחץ באמצעות הרפייה.

מחקרים רבים הוכיחו שהגישות הלא-פרמקולוגיות הם גורמים מהקו הראשון לטיפול בגב תפוס. כל סוג של פעילות גופנית עדינה ומתונה כמו פילאטיס, יוגה וטאי-צ'י מסייעים בחיזוק שרירי השלד ובמניעת בעיות שרירים וגב.

יוגה טיפולית – המומחים לטיפול בבעיות גב

מדריכי היוגה של 'יוגה טיפולית' מתמחים בבעיות גב כרוניות כולל בלט גב, טיפול בכאבי גב תחתון, פריצת דיסק, בעיות יציבה, גב תפוס ועוד. אנו נלווה אתכם במקצועיות במטרה לסייע לכם להתמודד עם הכאבים -ולנצח. הטיפול שלנו מבוסס על שילוב בין עקרונות הרפואה המזרחית ההוליסטית לבין כלי אבחון וטיפול מערביים במטרה להבטיח את הצלחת הטיפול.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים