פריסה ארצית

יוגה כטיפול בתופעות גיל המעבר

נשים רבות חוות במהלך החייהן תסמינים המכונים תופעות גיל המעבר. תסמינים אלה כוללים, גלי חום, הזעה לילית, שינויים בהרגלי השינה והחשק המיני. תופעות אלה משפיעות לרעה על איכות החיים ולמרות השכיחות הרבה שלהן לא התבצעו מחקרים רבים בנושא. נשים רבות פונות לטיפולים הורמונאליים להקלה אך מחקר חדש בדק את יעילות תרגול היוגה לשיכוך תופעות גיל המעבר. מחקר זה פורסם בכתב העת המדעי למיילדות וגניקולוגיה AJOG (American Journal Obstetrics Gynecology AJOG) ואשר בדק כיצד תרגול יוגה משפיע על איכות החיים של נשים עם סימפטומים של גיל המעבר: גלי חום והזעה לילית.
המחקר בדק את יעילות של שלושה טיפולים לא הורמונליים בשיפור של איכות החיים בגיל המעבר. הוא השווה את תרגול היוגה לפעילות גופנית ושימוש באומגה 3. במחקר נבדקו 338 נשים, מגיל 40 עד 62 עם תופעות מוקדמות ומאוחרות של גיל המעבר: הזעה לילית וגלי חום. מתוכן 107 תרגלו יוגה, 106 אימון גופני רגיל ו- 125 עסקו בפעילות רגילה. תרגול היוגה שנעשה בו שימוש במחקר, כלל תרגילי נשימה, תנוחות יוגה ומדיטציה מודרכת המכונה 'יוגה נידרה'. הנשים השתתפו בשיעור של 90 דקות, פעם בשבוע במשך 12 שבועות. בבית היה עליהן לתרגל 20 דקות בכל יום.
המחקר הראה שיפור באיכות החיים של נשים עם תופעות של גיל המעבר, באמצעות תרגול יוגה. האימון הגופני ותוספת של אומגה 3 לא השפיעו על המדדים הללו כלל. נצפה גם שיפור בתפקוד המיני וההפרעה של גלי החום לתפקוד היומיומי פחתה. אמנם השיפור שנצפה היה קטן, אך יש לקחת בחשבון את הזמן הקצר בו התבצע התרגול. התוצאה של המחקר הנוכחי תאמה שני מחקרים קטנים יותר אודות השפעות אימון היוגה בהם נצפו השפעות דומות.
ייחוד היוגה בהקבלה לאימון פיזי רגיל היא בהשפעה על איזון מערכות העצבים בגוף. השפעה זו ידועה ממחקרים רבים אחרים וכנראה איזון זה מוריד את רמת הסימפטומים של גיל המעבר. יוגה מעודדת את המערכת הפארא-סימפטטית להיות פעילה והיא האחראית  על הרגעה ובנוסף היא ממתנת את העוררות של המערכת האוטונומית, על ידי שינוי בפעילות של הנוירוטרנסמיטורים וריכוז ההורמונים במוח.
המחקר הראה שינוי קטן בזמן בדיקה קצר. במרכז ליוגה טיפולית אנו נוכחים בשינויים ראשוניים בשלושת החודשים הראשונים, אך שינויים אלו מתעצמים עם הזמן יחד ההתמדה בתרגול.. הנתונים שהוצגו במחקר הראו את ההבדל העקרוני בין אימון גופני רגיל שאין לו השפעה המאזנת על מערכות העצבים בגוף לבין היוגה.
פנו אלינו למידע נוסף אודות תרגול יוגה לגיל המעבר.
Sternfeld BS, LaCroix AZ. Menopausal quality of life: RCT of yoga, exercise, and omega-3 supplements. Am J Obstet Gynecol. 2014 Mar;210(3):244.e1-11.
המרכז ליוגה טיפולית מתמחה גם בטיפול בפריצת דיסק, בלט דיסק ועוד.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים