פריסה ארצית

כוחה של האמונה בריפוי

 

זהו מקרה שתיאר הפסיכולוג ברונו קלופפר על מטופל בשם רייט. סיפורו של רייט, אף כי הוא טרגי ממחיש עד כמה כוחה של האמונה בריפוי עצמי.
הפסיכולוג ברונו קלופפר מתאר מקרה של מטופל שלו בשם רייט, שסבל מסרטן מתקדם בבלוטות הלימפה. כל הטיפולים הסטנדרטים כבר נוסו ונראה היה שלרייט נותר זמן מועט לחיות. "הצוואר שלו, בתי השחי, החזה, הסרעפת והמפשעה היו מלאים בגידולים בגודל של תפוז והכבד והטחול שלו היו כה מוגדלים, עד שלמעלה משני ליטר של נוזל חלבי היו צריכים להישאב מחזהו מדי יום". אולם רייט שלא רצה למות, שמע על תרופה מלהיבה חדשה בשם קריביוזן והתחנן בפני רופאו שיתן לו לנסותה.
בהתחלה הרופא סירב, משום שהתרופה נוסתה רק על חולים בעלי סיכוי של לפחות שלושה חודשים לחיות. אבל רייט היה כה נחוש ברצונו לנסות את התרופה, שהרופא לבסוף ויתר. הוא הזריק לרייט קריביוזן ביום שישי, אולם בלבו פנימה לא ציפה שרייט יעבור את סוף השבוע בחיים. להפתעתו, הוא מצא את רייט ביום שני מחוץ למיטה. קלופפר מדווח ש"הגידולים שלו נמסו כמו פתיתי שלג על מחבת חמה" והיו במחצית מגודלם המקורי. "זה היה קצב נסיגה מהיר יותר ממה שהיה משיג טיפול ההקרנות החזק ביותר.
עשרה ימים לאחר טיפול הקריביוזן הראשון של רייט, הוא עזב את בית החולים והיה, עד כמה שיכלו רופאיו לומר, נקי מסרטן". רייט נשאר בריא כחודשיים, אולם אז החלו להופיע מאמרים שטענו שלקריביוזן אין כל השפעה על סרטן הלימפה. רייט, שהיה אדם רציונלי ובעל חשיבה מדעית נוקשה, נכנס לדיכאון עמוק, חלה שוב ואושפז מחדש בבית החולים. הפעם רופאו החליט לנסות משהו. הוא סיפר לרייט שקריביוזן הוא אפקטיבי בדיוק כפי שנראה בהתחלה, אלא שכמה ממשלוחי התרופה ניזוקו במהלך ההפלגה ושיש בידו גרסה מרוכזת במיוחד של התרופה. למעשה הרופא נתכוון להזריק לרייט מים מזוקקים. על מנת ליצור את האווירה המתאימה, העביר הרופא את המים תהליכים מורכבים של הכנה לפני שהזריק לו את הפלאצבו. התוצאות, שוב, היו דרמטיות. גידולים נמסו במהירות, נוזלי חזה נעלמו ורייט הרגיש נהדר. הוא נותר חופשי מסימפטומים במשך חודשיים נוספים. "אולם אז הכריז האיגוד הרפואי האמריקני, שמחקר בהיקף לאומי של הקריביוזן מראה, כי התרופה חסרת תועלת בריפוי סרטן. הפעם אמונתו של רייט ספגה מהלומה ניצחת. הסרטן התפתח במהירות והוא נפטר לאחר יומיים".
דוגמא זו בהחלט ממחישה כי כאשר אדם מצליח לעקוף את חוסר האמונה שלו ולהגיע למגע עם מנגנוני הריפוי העצמי החבויים בו, ניתן אף להמיס גידולים סרטניים בן לילה.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים