פריסה ארצית

מחקרים בנושא יוגה ואסטמה

מספר מחקרים בדקו את ההשפעה של תרגול יוגה על מצב של אסטמה. במחקר שנערך בהודו על יד קבוצת חוקרים ברשות דר' מוקונד באהול בדקו את ההשפעה של תוכנית בת חודשיים שכללה תרגול יומי של תנוחות יוגה, תרגילי נשימה ותרגילי ניקוי שונים על 55 חולים באסטמה. הם מצאו של 40% התגובה הייתה טובה, 33% תגובה בינונית ול- 16% תגובה חלשה לתוכנית היוגה. תגובה טובה הייתה מצב בריאותי ללא התקפים במשך 6 חודשים וללא שימוש בתרופות למשך של יותר מחודשיים. תגובה בינונית ציינה 50% ירידה בשכיחות התקפים עם שימוש בתרופות בעוד שתגובה חלשה היא ירידה ב 25% בשכיחות ההתקפים. יש לציין שאלו שהפסיקו לתרגל סבלו שוב מהתקפי אסטמה!

מחקר נוסף נערך במכון המחקר ליוגה בהודו אשר בדק 46 מבוגרים סובלים מאסטמה אשר השתתפו בתוכנית של 40 יום שכללה מגורים, תרגולי תנוחות יוגה, תרגילי נשימה, תרגילי ניקוי ותזונה צמחונית. התוצאות הראו שיפור משמעותי בתפקוד ריאה (FEV1, PEF) , עליה בכמות החמצן בדם (במנוחה וגם לאחר מאמץ) ובסיבולת. מעקב לאחר שנה הראה ש 31 משתתפים המשיכו לתרגל יוגה 15- 30 דקות ליום. ל – 18 משתתפים מתוכם שהאסטמה שלהם קוטלגה תחת בינונית עד קשה האסטמה נותרה ללא סימפטומים.
מחקר נוסף שפורסם ב British Medical Journal שנערך על ידי ה Yoga Research Foundation ליד בנגלור בהודו, נבדקה השפעת היוגה על 53 סובלים מאסטמה בין הגלאים 9 ל 47 מול קבוצת ביקורת שלא עברה תוכנית שיקום ביוגה. התוכנית שקבוצת הניסוי עברה כללה תרגול תנוחות, תרגילי נשימה, הרצאות על הפילוסופיה של היוגה, תרגילי ניקוי ומדיטציות. 54 חודשי מעקב הראו שרק 28 משתתפים מקבוצת הניסוי המשיכו לתרגל יוגה בבית לפחות 16 פעמים בחודש. אלו הראו שיפור ניכר במדד ה- peak flow , ירידה בשכיחות ההתקפים וצורך מועט יותר בתרופות. אלו אשר התמידו בתרגול יוגה קבוע הראו את השיפור הטוב ביותר.
עם זאת לא כל המחקרים מראים תוצאות חד משמעיות. מחקר אחד הראה שיפור קטן בתפקוד ריאה אבל לא ברמה ניכרת סטטיסטית. מחקר אחר הראה שאין שיפור בתפקוד ריאה אבל יש ירידה בצריכת תרופות. מפרסמי מחקר זה גם כתבו שקבוצת היוגה הראתה סימנים של בריאות כללית טובה יותר, גישה חיובית וחיוניות וזאת על פי שאלונים שבועיים. תוצאות אלה לא כומתו למספרים.
לסיכום
מניסיונם של מורים ומטפלים באמצעות יוגה ועל פי מחקרים שפורסמו, מהווה היוגה אלטרנטיבה יעילה לאלו שמעוניינים בהורדה בתדירות התקפי האסטמה ובהחלשתם. עם זאת המחקרים מצביעים על כך שיש להמשיך ולתרגל יוגה באופן יומי לפחות 15 – 20 דקות ביום. רק כך השפעות היוגה מתמידות והאסטמה שוכחת.
ביבליוגרפיה וקריאה נוספת :
Bhagwat JM, Soman AM, Bhole MV. Yogic treatment of bronchial asthma: a medical report. Yoga-Mimamsa. Oct 1981; 20(3):1-12
 Singh V, Wisniewski A, Britton J, Tattersfield A. Effect of yoga breathing exercises (pranayama) on airway reactivity in subjects with asthma. Lancet. 1990 Jun 9; 335(8702):1381-3
Jain SC, Talukdar B. Evaluation of yoga therapy program for patients of bronchial asthma. Singapore Med J. 1993 Aug; 34(4):306-8
Nagarathna R, Nagendra HR. Yoga for bronchial asthma: a controlled study. British
Medical Journal. 1985 Oct 19;291(6502):1077-9

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים