פריסה ארצית

נזקי הישיבה

כאבי גב

הסיבה העיקרית להתפתחות בעיות גב כגון כאבי גב, בלט דיסק, פריצת דיסק, היצרות בתעלה , הופעת הקרנות כאב (כאבים נוירופטיים) הם הנזקים המתרחשים בעת ישיבה על כיסאות. נזקי הישיבה חושפים את הגוף לפציעות, להתקפים של 'גב תפוס' ולספונדלוליטיס (תזוזת חוליה) ולפתולגיות נוסות. מאמר זה מפרט את הנזקים והסיבות להם. קרוב לוודאי שקיימים נזקים נוספים שאינם ידועים לנו עדיין אך כפי שתראו רשימה זו די ארוכה ודוחפת אותנו לקחת אחריות על גופנו אם בריאותנו חשובה לנו, במיוחד עם התבגרותו של הגוף.

מדוע מתרחשים נזקים בישיבה?
גופנו בנוי ותוכנן להזדקפות, לתנועה ולא להיות מקובע שעות ארוכות ביציבה מסוימת. בגישה טבעית אנו רואים שאין אף בעל חיים בטבע שמשתמש במכשיר כגון כיסא כדי לייצב את עצמו ולעזור לו להיות מקובע שעות ארוכות. כיסא הוא מכשיר יציבה תרבותי מערבי שנועד לעזור לנו לשבת מול שולחן. רבים מאיתנו מתפרנסים מישיבה ממושכת, חייבים לנהוג ולהיות במושב ברכב בדרך לעבודה וחזור. לאחר מכן בבית אנו עייפים ורופסים לכורסאות וספות שגם בהם עובר גופנו שינויים לא רצויים.

נזקי הישיבה הם מצטברים ומתחילים מוקדם בחיינו. בגן הילדים, בבית הספר, בתיכון ולפעמים גם בצבא אנו יושבים שעונים לאחור על משענות שעות ארוכות. לאחר מכן, ברכישת מקצוע, באוניברסיטה או במכללה אנו יושבים ללא מודעות למצב גופנו ולתהליכים המנוונים שעובר גופנו. מגיל שנה ועד גיל 6 גופנו סיגל לעצמו הליכה זקופה, תנועה חופשית ללא כאבים כרוניים, אבל מגיל שש גופנו ממשיך לגדול, להתארך ולעלות במשקל אבל אנו מקובעים בתוך כסאות בבית הספר וספות נוחות בבית. בגלל החדירה של מכשירים ניידים לחיינו צעירים רבים מסגלים הרגלי שימוש בהם גבם מתעגל ורוכש כפיפה קדימה מתמדת. קיפוזיס (עקשת) ובעיות יציבה מתפתחות בגילאים נמוכים יותר וכיום בעיות גב מופיעות מוקדם בגלאי העשרה. לא פלא אם כך שפריצת דיסק ובלטים מופיעים בצבא גם במסגרות קרביות וגם שאינם כאלה. בחורים ובחורות בגלאי העשרים והשלושים כבר חווים כאבי גב והם נחשבים לדבר מקובל באוכלוסיה. כאבי הגב, כאבים בהזדקפות מכיסאות, כאבים בכיפוף קדימה בעמידה והתיישרות הם הסימנים לתהליכים הרסניים המתרחשים בגופנו בגלל ישיבה.

הסינדרום המטבולי הוא התהליך שעובר על כל גוף שיושב מעל 20 דקות רצוף ונשען לאחור. גופנו מגיב בהפחתה מטבולית, כלומר ירידה בחילוף החומרים של הגוף ואיתו ניוון Atrophy לשרירים, לעצמות, למפרקים, לרקמות הרכות ולמערכות חיוניות אחרות. הגישה המקובלת שפעילות גופנית כלשהי בת חצי שעה עד שעה תתקן את נזקי הישיבה המצטברים היא שגויה ופעמים רבות אף פוצעת את הגוף. נזקי הישיבה הם מצטברים ומאיצים ככל שאנו מתבגרים ומזדקנים ומקצרים את השנים הבריאות שלנו.

שרירים פנימיים החיוניים להזדקפות, ליציבה ולשמירה על מבנה עמוד השדרה כגון זוקפי הגב מתנוונים בעת ישיבה והישענות לאחור. גופנו אינו מבזבז משאבים ללא צורך ומאפשר לשרירים לאבד מאסה וטונוס. שרירים ספציפיים בקבוצת מקרבי הירך, ובמיוחד קבוצת שרירי האיליו-פסואס מתקצרים, מאבדים מאסה וטונוס. משום שהאיליו-פסואס מקושרים לחוליות הגב התחתון מתרחש מצב בו כואב לנו הגב התחתון בהזדקפות מכיסא. שרירי הסובך- humstrings – שממוקמים מאחורי הירכיים מתקצרים ומאבדים מאסה וטונוס. כך אנו מאבדים גמישות בכיפוף קדימה ובתנועה כזו הם מותחים פאסיבית בפעולת שרשרת שרירים ורקמות רכות בגב התחתון. מתח בגב ואי יכולת להתכופף ולהתרומם מכיפוף קדימה בעמידה הם סמן לניוון שרירים אלה. השרירים המשלימים להם, הארבע ראשי, שרירי הירכיים, נחלשים וקשה לנו ללכת מרחקים גדולים כמו שהיינו יכולים בעודנו צעירים. שרירים נוספים עמוקים בגב ובאגן שנועדו לייצוב גם הם מתנוונים ונותנים לנו תחושה של התנודדות כאשר אנו מזדקפים מכיסא.

תהליכי הניוון בגב משפיעים גם על רקמות חיבור (fascia) ובמיוחד על רקמת חיבור גדולה וחשובה שהיא ה Thoracolumbar Facsia שמכסה את רוב הגב התחתון שלנו ומתחברת לאיליו-פסואס לשרירים ולרקמות חיבור עמוקות. רקמות חיבור כמו זו חייבות בתנועה בשביל לשמור על גמישותן וחיותן. הן נדבקות בשל ריבוד סיבי קולגן שהגוף מייצר כל הזמן. הדבר דומה לתהליכי הדבקה וקיבוע בזמן שאיבר עובר קיבוע. רק תנועה תשבור את סיבי הקולגן הטבעיים הללו. משום שה Thoracolumbar Fascia אחראית על תמסורות והעברת כוחות אלכסוניים בזמן הליכה, ההדבקה והניוון שלה מייצרות כאבי גב.

 

ישיבה כפופה וממושכת גורמת להתפתחות קיפוזיס (עקשת), כלומר התפתחות גיבנת בגב העליון בגלל נטיית הגב העליון קדימה והרמת הצוואר לנטרול אותה כפיפה. בכתורה מכך מתפתחים כאבי צוואר, כאבי שכמות וכתפיים, כאבי צוואר ופתולוגיות דומות לגב התחתון – התפתחות בלט צווארי, היצרות התעלה ואפילו פריצת דיסק צווארית.

אותם תהליכי ניוון מחלחלים עמוק לסביבת הדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה. אלסטיות הדיסקים ובריאותם תלויה גם בסביבה והרקמות שעוטפות אותן. בישיבה ממושכת חודרים שומנים לזוקפי הגב העמוקים ביותר דוגמת ה multifidus שתפקידם לשמור על מבנה החוליות במקומם והעברת הכוחות הבריאה והמאוזנת. זוקפי הגב עוברים ניוון ומהווים גורמים להיווצרותם של בלט דיסק ופריצת דיסק. תהליכים אלה אינם ידועים לנו גם משום שהתרגלנו לחיות עם כאבי גב וגם משום שגבנו במגע מתמיד על משענות. המשענות 'מבלבלות' ומחלישות את המסרים העיצביים שמגיעים מהגב למוח. במילים אחרות, אנו לא מרגישים את הסימנים המקדימים של החולשה גם משום שאלו מודממים כתוצאה מהישענות פאסיבית לאחור.

לעמוד השידרה קשתות שהם חיוניות להזדקפות, להרמת משקל, לבלימת זעזועים ומיקום מרכז הכובד שנושא את הגב העליון. במצב של הישענות לאחור הקשת הגבית שוהה זמנים ממושכים במצב קמור ולא קעור ומשרה איזון כוחות הפוך ממה שהחוליות בגב התחתון אמורות לקבל. גם הישענות על מה שקרוי 'כסאות אורטופדיים' המקבעות את הקשת הגבית במצב קעור מאפשרות לזוקפי הגב להיחלש במצב פאסיבי, להחליש את הגב ולחשוף את הגוף לפציעות.

נזקי הישיבה אינם פוסחים על אף מערכת בגוף. כעקרון, מפרקים בגוף חייבים תנועה בשביל לשמור על חיותם ובריאותם. מפרק מקובע מתקלקל פשוטו כמשמעו. היחלשות שרירי הארבע ראשי כמו גם חוסר תנועה והרגלי יציבה גרועים נוספים פוגעים בברכיים וגורמים לכאבים. הרגלים אלה מעצבים את היציבה שלנו וגורמים לקריסה פנימה (ברכי X) או החוצה (ברכי O) יחד עם העברת כוח לא מאוזן לאגן. הקרסוליים שרוב הזמן מקובעים בתוך נעליים מתנוונים ואיתם קשתות כפות הרגליים. לכל אלה השפעה על העברת הכוח לאגן וליציבה בכללה. נזקי הישיבה גורמים לכך שזרימת הדם מטה מתחת לברכיים אל השוקיים, קרסוליים וכפות הרגליים תהיה מועטה ודם ירוד מגיע לחלקים אלו.

בישיבה ממושכת מערכת העיכול מפרקת שומנים בצורה מופחתת וגורמת לעליה במשקל ולהתפתחות קדם-סכרת. בישיבה ממושכת לחץ הדם דווקא עולה. נזקים נוספים מתרחשים לעצמות יחד עם איבוד מסת עצם בהיקף של 1% בכל שנה. במצטבר, לאחר 20 שנות עבודה משרדית נאבד 20% מאסת עצם! הנזקים המצטברים גורמים לכך שנאבד 6-7 שנים בריאות לגוף כלומר שנים שלא ניטול בהן תרופות.

מערכת הלימפה של הגוף שתפקידה לפנות פסולת מהתאים ומהמרחב הבין תאי אינה מתפקדת ללא תנועה. ישיבה ממושכת מרעילה את הגוף וגורמת לתחלואה רבה ולדעתנו אף להתפתחות סוגי מחלות ממאירות (סרטן). חוסר פינוי הפסולת יחד עם חוסר התנועה גורם להתפתחות מצבי רוח רעים שאינם מתפוגגים במהלך היום.

לסיכום, נזקי הישיבה גורמים ל:

 1. סינדרום מטאבולי – צניחה בפעילות החשמלית של הגוף
 2. איבוד מאסת שריר וטונוס שריר
 3. חולשה כללית בגוף
 4. כאבי גב וכאבים כרוניים נוספים בגב עליון וצוואר
 5. חשיפת המפרקים לפציעות
 6. חשיפת הגוף לפציעות וחבלות
 7. קיפוזיס, הרגלי יציבה מכאיבים ופוגעניים
 8. מצבי רוח גרועים
 9. איבוד מאסת עצם
 10. הרעלה של הגוף כתוצאה מאי פינוי פסולת

אז מה עושים?

 1. תרגול בוקר ביוגה טיפולית בשיטת גולדמן שמתקנת יציבה ומכינה את גופנו ליום במשרד
 2. שינוי הרגלי ישיבה- מישיבה פאסיבית שעונה , לישיבה אקטיבית ללא משענת
 3. עמדת עבודה בעמידה
 4. הימנעות ממשכים ארוכים של ישיבה – עמידה במקום
 5. הימנעות מרפיסה לאחור על כורסאות וספות

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים