פריסה ארצית

סדר יום לאורח חיים מרפא

 

גופנו מורכב לאין שיעור. הוא מבצע פעולות כימיות מסובכות של חילוף חומרים בכל יום, הוא הורס מיליארדי תאים ישנים ומחליפם בחדשים, הוא מרפא את עצמו, מסלק מזיקים ומחלק משאבים למקומות הנדרשים. ליוגה הטיפולית פונים אנשים שרוצים לרפא את עצמם, לעורר את כוחות הריפוי המצויים בגוף ולהשתחרר מסבל ומתלות בגורמים חיצוניים ותרופות. הדרך בה אנו עוזרים לגופנו להתרפא מהר יותר, להתאזן ולשמור על בריאות היא באמצעות אורח חיים מרפא. אורח חיים כזה מתוזמן עם מחזורי החיים ומחזק את כוחות הריפוי שמעוררת היוגה.

מציאות חיים 'נורמלית'

מציאות חיינו "הנורמלית" אינה עולה בקנה אחד עם הרגלי הגוף שמתוזמנים עם הטבע. בעיוות אנו מתייחסים למחזורי הטבע כאל גורם מגביל שגוזל מאתנו את מנעמי החיים. מבחינתנו כמרפאים באמצעות יוגה, מנעם החיים הגבוה ביותר הוא בריאות. כאשר הבריאות אינה טובה, כל מנעם אחר רק מנסה לחפות על הסבל שנמצא מתחת לפני השטח. אחרי שאכלנו ארוחה גדולה, או שתינו לשבעה, אנו נותרים עם תחושות הגוף שמספרות לנו באמת מה אנו מרגישים.

אנו חיים בתקופה של שפע, גיוון עצום, טכנולוגיה מתקדמת וזמן חיים ארוך ועם זאת רובנו חיים עם כאבים כמו כאבי גב, מתח וחרדה, בעיות עיכול, בעיות שינה, לחץ דם גבוה ומחלות מודרניות כרוניות. לאורח חיים כזה יש מחיר בריאותי גבוה וכדי לחזור לבריאות טובה יש לחזור לבסיס – למה שהגוף רגיל בכדי להישאר באיזון. להתחבר ולתזמן את פעילות היום עם הגוף מעוררת בריאות ואיזון וכל דבר אחר מפר אותו. בזכות הטכנולוגיה יש לנו תאורה בכל זמן שנחפוץ, אנו יכולים לאכול בכל זמן וללכת לישון בכל זמן. אנו צורכים מידע וגירויים אין קץ, מחפשים את החדש ואיננו שבעים אף פעם. זהו המתכון לסבל אמיתי ממנו אנו סובלים ולמקור רוב המחלות הכרוניות.

מחזורי החיים המרפאים

אנו מתארים כאן אורח חיים אותנו אנו מקיימים בעצמנו והוא בקנה אחד עם מחזורי הטבע שהם טבעיים לגוף. 

מתחילים בערב:

קלה אחרונה  בין 18:30 – 19:30 . לאלה שעדיין אוכלים בשר, מומלץ לא לאכול בשר בערב. לאחר מכן זמן איכות עם עצמכם עד השעה 21:00 . בשעה זו מתחילים להתכונן לשינה (צפייה בטלוויזיה לא מומלצת בכל זמן). מומלץ להירגע ולהרגיל את הגוף שזמן השינה מתקרב.

להירדם עד השעה 22:00 . זמן השינה עד 01:00 בלילה חיוני למאות הפעולות המסובכות שהכבד מבצע. במידה ולא נרדמתם עד שעה 22:00 סביר להניח שתהיו שוב רעבים. לא רצוי לאכול בשעה זו כיוון שהאוכל אינו מתעכל טוב במהלך הלילה. משום כך טוב לישון בזמן זה.

לילה:

בלילה ישנים. במידה ואתם סובלים מבעיות שינה, או קמתם במהלך הלילה – בצעו הרפיה, והישארו עם עצמכם בלי לשבת מול המחשב או הטלוויזיה. הרגילו את הגוף שזה זמן שינה, תרגלו הרגעה, שמעו מוזיקה עד שתירדמו שוב.

בוקר:

אם הלכתם לישון בשעה 22:00 בשעה 6:00 עד 6:30 הקימה תהיה טבעית לכם. אנו ממליצים ללכת לישון על פי זמן קימה שיאפשר לכם לבצע פעולות בוקר מרפאות המתוארות כאן. מומלץ לא לקום עם שעון מעורר אלא לתת לגוף שינה שהוא מתכונן לה מרדת החשיכה.

עם פקיחת עיניים – תפילה או התכוונות קצרה ליום טוב, בריאות וכל טוב

שירותים – שבו על האסלה והרגילו את גופכם לריקון צואה. גם אם אינכם רגילים, תתפלאו שלאחר מספר ימים, פעולת מעיים של ריקון תתרחש עם הקימה. חשוב לרוקן את הגוף מפסולת.

שטיפת עיניים ואף – (ריקון ליחה).

ניקוי פה – כף שמן זית, קנולה או שמן בישול אחר לגרגר בחלל הפה ולהעביר את השמן בכל מקום בפה, בין השיניים, הלשון והחניכיים. לא לבלוע את השמן! לאחר 3-4 דקות לירוק את השמן. לאחר מכן לגרגר בפה כף-מים עם חצי כפית סודה לשתיה ולבצע את אותה פעולה כדקה לערך. לירוק ולשטוף את הפה. לאחר מכן לנקות לשון מחיפוי לבן שהצטבר עליה ולצחצח שיניים.

לגימת כוס מים חמים.

להתרחץ עם קרצוף העור (אפשר אחרי תרגול היוגה) – חשוב בזמן הרחצה לקרצף את העור עם ליפה או סיב טבעי אחר. הקרצוף מסיר פסולת מהעור וממריץ את הדם וזרימת הלימפה. לאחר המקלחת ניתן לבצע עיסוי בשמן למי שמתאים.

תרגול יוגה או יוגה טיפולית בהתאם למצב והזמן.

ארוחת בוקר – בין השעות 7:30-9:00 . מומלץ לא לשתות קפה. לא לאכול יוגורט עם דגנים (להימנע מהיוגורט בעיקר).

זמן עבודה או למידה. חשוב לקום מדי פעם, להתמתח ולא להישאר ישובים יותר משעה בכל פעם.

אכלו פירות כשעתיים לאחר האוכל אבל לא עם הארוחה.

ארוחת צהרים – כשהשמש במרום – 12:00- 13:30 . ללעוס היטב, לא לאכול בחופזה. לא לאכול שעצבניים או עם גירויים מעצבנים. לשבת 5 דקות לאחר האוכל. לסיים לאכול עם תחושת השובע הראשונה (תמיד אפשר לאכול עוד קצת אבל להימנע מכך). להימנע משתיה קלה, או שתיית הרבה מים בזמן הארוחה. במידה והאוכל הותיר אתכם עייפים או כבדים סימן שאכלתם יותר מדי או שהתזונה לא מתאימה לכם ובקשו ייעוץ בנושא.

לשתות 1-2 כוסות מים כשעתיים אחרי האוכל. 

שתיית מים במהלך היום – שתיית משקאות מוגזים, קלים, ממותקים, קפה, תה ואלכוהול אינם מרווים את הגוף אלא מייבשים אותו. שתו רק מים, טריים. במידה ואתם חשים עייפות במהלך היום, כאבי ראש וכו', נסו קודם לשתות 2 כוסות מים ולראות את ההשפעה.

חשיפה לאור שמש – מומלץ להיחשף לאור שמש כ -20 דקות ביום לא בשעות הצהריים החמות.

אחר הצהריים – ערב : בצעו פעולות שאתם אוהבים. עם משפחה, חברים או עם עצמכם. אפשר לתרגל יוגה ומדיטציה בזמן זה.

לסיכום
כפי שניתן לראות, רוב המאמץ הוא בבוקר ועל כן השינה כל כך חשובה. שינה טובה, אכילה נבונה, עיכול טוב הינם מתכון לבריאות טובה. אם רוצים להרגיש טוב יותר השקיעו בעצמכם בזמנים הנדרשים והסירו הרגלים הורסי בריאות ומקדמי חולי.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים