פריסה ארצית

תפילה פעילה

מתרגלי יוגה רבים מתרגלים התבוננות פנימית ותפילה כחלק מההתמסרות לאל (Ishwara pranidhana) ובכוונה להשיג התקדמות, ריפוי, שחרור וכדומה. רבים תופשים את התפילה כרצון לקבל בלבד, מה שנכון חלקית. אולם התפילה היא גם אמצעי לשינוי עצמי – כלומר להתפתחות. התפילה הכנה של הלב, כל עוד היא חיובית לחלוטין ורוצה למלא את מה שחסר היא מראה לכנות עצמית. התפילה הכנה אשר באה ממקום של ענווה ואפסיות מול האינסוף מצביעה על המקומות שזקוקים לשינוי בתוכנו. בכדי לראות איך הדבר מתרחש עלינו לשנות את הפעולה של התפילה לדו כיוונית או 'פעילה'.

תפילה כנה של הלב מטרתה למלא מחסור בתוכנו. אם נהיה כנים, יכול להיות שהיינו מוותרים עליה. הכנות הייתה משנה את ההתייחסות שלנו כי היינו רואים שמה שריק הוא בעצם מלא. מה שמלא בפחד יכול להתמלא באמונה שלימה. אך ברוב המקרים אין הדבר כך. אנו לא שלמים וכנים עם עצמנו לחלוטין, לכן בבואנו להתפלל ולהחזיק מחשבה של רצון בכוח הריכוז, כדאי להוסיף שלב נוסף לאחריה והוא שלב הקשב.
כיצד הופכים תפילה לדו-כיוונית?
מיד לאחר שאנו מתפללים לאותו דבר נכסף וחדלים לרצות, נעבור למצב בו אנו מתבוננים בלבנו, מהמקום ממנו יצאה התפילה בכדי להיות קשובים מאוד למסר חוזר. הכוונה במסר חוזר שעלינו לשאול את אותו כוח עליון מה עלינו לעשות בעצמנו בשביל לקיים את רצוננו. מהי האחריות שלי במילוי משאלת ליבי? כאן נדרשת מיומנות מסוימת של קשב מכיוון שאותו מסר עשוי להיחבא בתוך בליל המחשבות המפוחדות והמבולבלות שלנו. כאשר אנו מפנים תשומת לב אל הקשב, אל הלא מוכר, למחשבה חדשה המתעוררת כמשוב לתפילה, אנו שואלים את האינסוף "מה רצונך שאעשה?" המשוב החוזר מגיע לאחר שקט של הקשבה וריכוז.
ניתן לזהות את המשוב החוזר של התפילה באופנים הבאים:
1. זהו מעשה או שינוי שתלויים רק בנו ולא באחרים.
2. המשוב הוא התייחסות רלוונטית ומיידית למצבנו הנוכחי.
3. הוא מהווה 'יציאה מאזור הנוחות' שאנו רגילים להיות ולפעול בו.
לגבי הקריטריון השלישי – אזור הנוחות, יש להרחיב קצת. אם אנו רגילים להיות פאסיביים בדרך כלל, המשוב החוזר עשוי לדרוש מאיתנו להיות אקטיביים ולפעול פעולה ספציפית. פעמים אולי יידרש מאיתנו דווקא להיות סבלניים ולחכות וזה ידרוש מאיתנו תעצומות נפשיות. פעמים, רק הצורך להירגע היא בקשה מאתגרת עבורנו. תפילה לפרנסה עשויה להחזיר לנו דרישה למעשה אותו דחינו שוב ושוב וכו'. ביציאה מאזור הנוחות הכוונה לקריאה לשינוי פנימי שהוא רלוונטי לבקשתנו והולך נגד ההרגלים או האופנים בהם נהגנו עד כה.
תפילה פעילה היא מיומנות ודורשת  אימון. אין דבר רע בלא להיענות למשוב החוזר. אך ניתן יהיה לראות שהמשוב הזה מתחדד בכל פעם שאנו מתפללים לאותו דבר מסוים. התפילה הפעילה היא זו המעוררת בנו קריאה לשינוי עמוק בכדי לפתח תכונות אופי חדשות ונאצלות.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים