פריסה ארצית

התועלות בתרגול הפיזי של היוגה

התרגול הפיזי של היוגה הינו הפן הידוע והמוכר שלה. קיימות מסורות ושיטות תרגול רבות המאפיינות דגשים ורמות תרגול שונות. עם זאת, כל אלה המתרגלים יוגה באופן קבוע מודעים לאופן בו התרגול משנה ומשפר את גופם. מאמר זה סוקר את האופנים בהם התרגול משפיע בחיוב על המתרגלים. יש לציין שהשפעות אלו ניכרות כל עוד התרגול מתבצע במגבלות הגוף, אינו פוצע או מכאיב. רכישת התובנה הפנימית של תרגול מקדם היא כרוכה במספר פרמטרים אותם סקרנו במאמר קודם בנושא פציעות ביוגה.

השפעות האסנות (תנוחות היוגה הן):
חיזוק – חיזוק הגוף פועל במישור הפיזי כלומר חיזוק השרירים והשלד. תרגול נכון ומעמיק מחזק את שרירי הליבה שלרוב אינם מקבלים תשומת לב בעבודה פיזית בלבד. החיזוק מתקבל במעבר בין תנוחות ובשהייה בתנוחות עצמן. המתרגל לומד להיות נינוח ורפוי גם במצב של מאמץ פיזי. דבר זה מטפח את החוזק הנפשי בעמידה בלחצים נפשיים ורגשיים בחיים.
גמישות – בד בבד עם חיזוק הגוף מתגברות יכולות התנועתיות של הגוף. היכולת לנוע בכיוונים שונים באותו זמן ובטווחים הולכים וגדלים. גמישות המלווה בחוזק, נותנת לנו בחיים איכות תנועה ללא כאב במטלות פשוטות אשר עשויות לגרום לכאבים (כמו למשל הרמת משאות, כיפופים קדימה ואפילו לקום מכורסא או מהרכב).
תיקון וטיפוח יציבה – יוגה מעצבת את הזקיפות שלנו מול כוח המשיכה. היא מאריכה ויוצרת כוחות תיקון טבעיים לשלד וליציבה. בהוראה נכונה ובלמידה אישית, לומד המתרגל  מה עליו לעשות בשביל להתקדם כמו למשל טיפוח תנועתיות חוליות הגב, פתיחת בית חזה והקשרים שבין המפרקים השונים ובהשפעתם אלו על אלו (כמו למשל קרסול וברכיים ועוד..).
תפקוד תקין של מערכות הגוף השונות –היוגה מטיבה ומשפרת את תפקוד מערכת הנשימה, מערכות העצבים, העיכול, הדם והמערכת החיסונית. פיתוח היוגה הטיפולית מאפשר לאדם עצמו להיות שותף פעיל בחזרה לבריאות תקינה.
בריאות נפשית – התרגול הפיזי מעצים את יכולות האדם לעמוד מול תחושות קשות יותר כמו כאב, חרדה ודיכאון. תרגול היוגה מועיל מאוד בהתמודדות עם סכיזופרניה. השפעה זו נמדדת ממש ביכולות האדם לתפקד בבהירות במצבי קצה.
בין המורים חלוקות הדעות האם התמורות שמביא התרגול הפיזי נובע מהתנוחות עצמן או מיכולות הגוף להיכנס, לשהות ולעבור לתנוחה הבאה. בהקשר של היוגה התנוחות עצמן הן כלי למימוש העקרונות הבסיסיים שלה:
Kriya – פעולה – פעולות המטהרות את הגוף והנפש
Tapas– חום – שהיה בתנוחה לזמן ארוך מחזקת את כוח הרצון הנדרש בכדי להתקדם בתרגול
מסקנה
התרגול הפיזי (אסנות) מחזק את הגוף ומטהר את הנפש. הוא מאפשר לגוף לחזור לאיזון ולתפקד טוב יותר בחיים. לתרגול יש סגולות ריפוי בהתאמה למצבים בריאותיים שונים. היוגה מעצבת ומחזקת אותנו מול אתגרי החיים ומקדמת אותנו להשגת שלום פנימי ושחרור מסבל.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים