פריסה ארצית

סיבות וגורמים לכאבי גב

כאבי גב הינם בעיה נפוצה בימינו. בארה"ב מתגלים מידי שנה כשני מליון סובלים חדשים מכאבי גב כרוניים. בבריטניה כאבי גב הינם הסיבה השנייה בגודלה לאובדן ימי עבודה . הסטטיסטיקה מצביעה על כך  שאחוז גבוה מאוד מאוכלוסיית העולם המערבי יסבול מכאבי גב פתאומיים או כרוניים במהלך החיים. זהו מצב עגום שניתן לשנותו.  אפשר להימנע מכאבי גב ולטפל בהם על ידי תרגול יומי פשוט של יוגה טיפולית.

למרות מימדי התופעה של כאבי הגב לא מצליחה הרפואה המודרנית לטפל בשורש הבעיה, אלא רק בסימפטומים. פעמים רבות למטופל אין ברירה אלא להכיר בכך שהכאבים ילוו אותו כל חייו. זה לא חייב להיות המצב מכיוון שהיוגה הטיפולית מציעה פתרון פשוט, אפקטיבי וקבוע לבעיה מטרידה ומגבילה זו. הניסיון של מטפלי היוגה מראה שאפילו אנשים אשר השלימו עם המצב של כאב גב יכולים לשנות את המצב ולהתרפא. ברבים מן המקרים כאבי גב הם תוצאה של ניוון שרירי הגב ויציבה לא נכונה. במסגרת של תרגול עצמי מותאם, שיפור יכול להתרחש בתוך מספר ימים או שבועות, תלוי במצב המטופל וההתמדה בתרגול.

מה גורם לכאבי גב?

קיימים חילוקי דעות בין המרפאים לגבי מקור כאבי הגב. עם זאת מחקר משותף של אוניברסיטת ניו-יורק וקולומביה הראה שרוב כאבי הגב מקורם מחולשה או ניוון שרירי וחוסר גמישות של שרירים וגידים בגב. עובדה זו נוגדת את ההשקפה המקובלת שרוב כאבי הגב נובעים מפריצת דיסק, דלקת מפרקים, מחלות ניווניות, שגרון וכו'.

כאב גב כרוני

כאב הגב הכרוני הנפוץ ביותר הוא בגב התחתון, לאחריו הצוואר וחגורת הכתפיים. כאבים נובעים מכך שהשרירים העוטפים ומחזיקים את האזור בגב נמצאים במצב מכווץ ומתוח למשך זמן ארוך. ישיבה על כסאות משרדיים או במכונית הינם גורם מרכזי לכך. כאשר הלחץ מתמיד מיום ליום, מתהווה כיווץ קבוע בשרירים וברקמות אותו אפשר ממש להרגיש. כאבי הגב הכרוניים נוטים להיות חזקים יותר לקראת סיום היום וניתנים להקלה על יד עיסוי, מנוחה, הרפיה ושינה על מיטה. עם זאת, היוגה מציעה הקלה ופתרון לבעיה במשך כל היום עם תוכנית תרגול יומית מתאימה. תוכנית כזו לא רק שמבריאה מכאב אלא עוזרת לגב לשמור על חוזקו וגמישותו ומונעת פגיעות במצב של עומס או פעילות גופנית לא צפויה.

כאב גב פתאומי

מקרים של כאב פתאומי גם הם פעמים רבות כתוצאה מהזנחה וניוון שרירי הגב. הכאב יכול לתקוף ללא הודעה מוקדמת או כתוצאה מעומס קל שיגרתי ועשוי להשאיר את האדם בייסורים וללא יכולת תזוזה במשך זמן של שעות או אף ימים. גם כאן, אורח חיים ללא פעילות גופנית או תרגול יומי מהווה זרז לתופעות מכאיבות אלה. מתח נפשי, שיעול או תנועה לא צפויה עלולים להיות הזרזים של כאב מגביל כזה. לצערנו הסטטיסטיקה מראה שכ- 60% ויותר מהאוכלוסייה עלולים לחוות כאב כזה במהלך חייהם. הטיפול הטוב ביותר במצב כזה היא שכיבה ללא תזוזה על מזרן קשה. טיפול עם חום (בקבוק חם למשל) מביאים הקלה ראשונית כמו גם כדורים להקלה מכאב. חלק מהסובלים מגיבים טוב יותר לטיפול עם קור או קומפרסים חמים וקרים לחילופין. מנוחה של יומיים עד שבוע במרבית המקרים מרפאת את הכאב. גם כאן תוכנית טיפול של יוגה עוזרת למנוע מתופעות אלה להתרחש בעתיד, מכיוון שבטיפול עצמו נעשה איבחון והמקרה נחקר לעומקו. הטיפול הוא בעצם בשורש הבעיה, בסיבה המקורית שגרמה למגבלה קטנה להתדרדר ולהגיע למצב של כאב חזק מאוד או כרוני.
תוכנית הטיפול עם יוגה טיפולית: התרגול, התזונה ותרגילי המודעות מותאמים לכל אחד על פי המקרה. בעזרת הדרכה ממורה מוסמך, מומלץ לתרגל בכל יום 20-30 דקות כולל הרפיה. 

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים