פריסה ארצית

יתרונותיה של הנשימה הסרעפתית

בבואנו ללמד יוגה, אחד השיעורים הראשונים הוא בנושא שימוש נכון בסרעפת. הסרעפת הינה שריר פנימי שמהווה מחיצה בין הריאות והלב לבין שאר איברי הבטן מתחת. נשימה נכונה עושה שימוש בסרעפת והיא נקראת נשימה סרעפתית.

נשימה סרעפתית מהי?
נשימה סרעפתית הנה נשימה בה מעורבת הסרעפת בתהליך הנשימה דבר המתבטא בבטן מתמלאת באוויר בזמן השאיפה והחוזרת בחזרה למצבה הראשוני או אף נכנסת פנימה אל מתחת לחלל בית החזה בזמן הנשיפה. למרות שבתהליך טבעי של נשימה כפי שנצפה בתינוקות הבטן והסרעפת שותפות לתהליך הנשימה, אצל רבים מהאנשים הבוגרים אין זה כך. ברוב המקרים הנשימה הנצפית באנשים בוגרים היא שטחית. האוויר הנכנס ממלא את בית החזה בלבד בעוד שהסרעפת והבטן אינן שותפות. במקרים מסומים אף מתפתח הרגל נשימה הפוך בו הסרעפת עולה בזמן שאיפה ולא יורדת.
מה הבעיה באי שימוש מספק בסרעפת?
שימוש לא נכון בסרעפת תפתח בדרך כלל עם הגיל. בעיות נשימה, לחצים נפשיים, נורמות חברתיות, טראומות וחוסר סיפוק עם הגוף מובילים להרגלי נשימה חדשים, מגבילים ובלתי מודעים. בתהליכי הנשימה מצויים מפתחות חשובים ביותר לריפוי עצמי, עצמה וביטוי עצמי. הקשר בין הנשימה לנשמה שלנו אינו רק בקרבה במילים אלא הוא ממשי ביותר. תרגולי היוגה מתחילים ומסתיימים בנשימה. מי ששולט בנשימה שולט בכוח החיים בגופו, בכוח הריפוי שלו ואוחז במפתחות הנפש שלו. על כן בשיעורים הראשונים של היוגה אנו שמים דגש רב על נשימה נכונה ושימוש נכון בסרעפת.
יתרונות הנשימה הסרעפתית:
1. הרפיה – נוכל לשים לב שכאשר אנו מתוחים, חרדים או מבוהלים הנשימה שלנו אינה סדירה והיא שטחית. במצבים אלו הסרעפת אינה כמעט עולה ויורדת בזמן הנשימה. תרגול נשימה יוגית מלאה המשתמשת בסרעפת מרפה לחצים ומביאה את ההכרה למצב מאוזן יותר וממוקד יותר.
2. שימוש בנפח ריאות גדול יותר – אוויר ישן הנמצא בתחתית הריאות גורם לנו לעייפות וחוסר מיקוד. שימוש בסרעפת משתף נפח ריאות גדול יותר ומאוורר את הריאות.
3. עיסוי איברים פנימיים – איברים פנימיים רבים ממוקמים מתחת לסרעפת. בפעולת הסרעפת איברים אלה מקבלים עיסוי פנימי ומתחדש בהם זרם דם.
4. פעילות הסרעפת מעבירה משקל למערכת העצבים הפארא-סימפתטית זו המרגיעה אותנו ומשקיטה את תהליכי ההתקפה והבריחה החייתים שלנו.
5. פעילות הסרעפת מגרה עצבית את עצב הווגוס שבתורו משפיע לטובה על פעילות איברים מעל הסרעפת- הלב והריאות. כמו כן יש באפשרותה להוריד לחץ דם.
6. אספקת חמצן טובה יותר – שימוש טוב יותר בריאות משפר את חילוף הגזים בגוף.
7. שימוש בסרעפת משפר את פעילות הקיבה ומערכת העיכול
8. שיפור בניהול האנרגטי בגוף – הסרעפת קרובה למרכז הכובד של הגוף ומורידה תשומת לב מאיזור הראש לחלקים תחתונים יותר בגוף. מודעות לסרעפת מורידה תשומת לב אובססיבית למחשבות ומטפחת איזון אנרגטי. היא גם מאפשרת לזיכרונות-עבר לעלות להכרה ולהביא ריפוי רגשי ופיזי.
9. ריפוי בעיות נשימה, הקלה מהתקפי קוצר נשימה (אסטמה).

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים