פריסה ארצית

הרזיה בדרך היוגה

מהי בעצם הרזיה?
הרזייה הינה, באופן בסיסי, מאזן קלורי שלילי, כלומר הוצאה גדולה יותר של קלוריות יותר מהכנסה שלהן באמצעות מזון. בהוצאה קלורית הכוונה באמצעות פעילות מטבולית של הגוף וגם כתוצאה מפעילות גופנית. הגוף שורף במשך כל היממה קלוריות וכמות זו תלויה בעיקרה בפעילות המטבולית של הגוף כלומר בחילוף החומרים של הגוף. לכן הרזייה קשורה באופן ישיר לפעילות זו ומשום כך האצה של פעילות זו צריכה להיות הדגש המרכזי בתהליך ההרזיה.
מהם הגורמים להשמנת יתר?
הרזייה היא נושא שמאוד מעסיק אנשים, ובמיוחד נשים, בעולם המערבי. כנראה משום שאחת הסיבות לכך היא שהשמנת יתר היא 'המצאה מערבית'. השמנה נובעת משילוב של מספר גורמים:
1. שפע בעולמנו המערבי –  אוכל בשפע, עתיר טעמים חזקים, זמין לנו מכל רגע עשרים וארבע שעות ביממה. הרגלי האכילה המערביים הינם חסרי גבולות. הרחובות מלאים באוכל, המכולות והסופרים רבים מאוד, החגים שלנו כולם קשורים באוכל. רוב המפגשים חברתיים קשורים באוכל.  אם כן, הגורם הראשון להשמנה הוא הכמות של האוכל שאנו אוכלים.
2. איכות האוכל –  איכות של האוכל בעולם המערבי, היא סיבה נוספת להשמנה הקיצונית. נוכל להיווכח בהשפעה של איכות המזון על השמנה באם נסקור את המדינה 'השמנה בעולם' הלא היא ארצות הברית. זו המדינה שפיתחה את תופעת ההשמנה לממדים מפלצתיים בדמות ה- 'obesity'השמנת יתר קיצונית'. אם נסקור את הרגלי האכילה של אנשים אלו נגלה שהללו צורכים אוכל מתועש, עתיר בחלבונים ושומן, בעיקרו המבורגרים, פיצות וכדומה, בנוסף כמובן הרבה שתייה  ממותקת עם כמויות סוכר גדולות מאוד.
3. העדר שינה – בעולמנו המערבי יש חשמל שנותן לנו תאורה ובידור כל שעות היממה. רבים מאתנו אינם הולכים לישון כאשר הגוף עייף וכתוצאה מכך עייפים יותר. כאשר אנחנו ישנים פחות הגוף זועק למנוחה ובתגובה לחוסר זה אנו צורכים מזון גם כאשר אכלנו מספיק. התנהגות זו גורמת לאכילה מוגברת שמביאה להחמרה בעייפות וחוזר חלילה. זהו תהליך קשה שבו אנחנו מתישים את עצמנו. חוסר שינה גורם לשיבוש בהפרשת ההורמון קורטיזול אשר קשור בהרגשת שובע ונחת. אם , כן גורם נוסף להשמנה הינו העדר שינה ועייפות במשך היום.
4. מזג אוויר – למזג האוויר ישנו גם קשר להרזיה הדוק לחילוף החומרים בגוף. אם נתבונן במבנה גופם של בני תרבויות אשר התפתחו במדינות חמות נוכל לראות אנשים רזים, לעומת אנשים מלאים יותר במדינות קרות. מדוע? מכיוון שבמצב של קור הגוף מחפש דרכים לחמם את עצמו, האוכל והשומן הינה דרך טובה לחימום ושימור חום. כאשר מזג האוויר חם, אנחנו באופן אוטומטי חשים צורך מופחת באנרגיה קלורית. בנוסף במערב ישנו שימוש קיצוני במיזוג אוויר מה שמשנה את ההתנהגות הנורמאלית של הגוף. אנחנו יכולים לאכול בקיץ כמו בחורף כי אנחנו מרמים את הגוף ומדמים לו בקיץ מזג אוויר חורפי. חום חיצוני תורם להעלאת המטבוליזם, שזה בתורו התורם המרכזי להרזיה.  אם כן, גורם נוסף להשמנה הוא מזג אוויר קר, אמיתי או מזוייף.
5. מצב נפשי – מצב נפשי גם הוא משמעותי בתהליך ההרזיה. אנשים רבים משתמשים באוכל על מנת להתמודד עם רגשות שליליים. התמודדות עם הרגשות השליליים הינה נדבך חשוב בהתמודדות עם משקל יותר והשמנה. האכילה מנחמת, מסיטה את הדעת מהרגשות השליליים, ומהווה מעין הגנה או בידוד מול התחושות הלא נעימות שהרגשות מיצרים.  אם כן, גורם נוסף להשמנה הוא מצב נפשי ירוד.
6. פעילות גופנית – הגוף דורש אנרגיה על מנת לפעול. חלק חשוב מהאנרגיה הזו הוא צורך דרך האוכל. פעם אנשים היו פעילים יותר, גם במערב. היום אנשים עברו לחיות חיים חסרי תנועה כמעט לחלוטין, ישובים כל היום מול המחשב ובערב מול הטלוויזיה. השריפה הקלורית ירדה והצריכה עלתה.

אז במה יוגה יכולה לעזור לנו בניסיון לרזות ולרדת במשקל?

היוגה היא פעילות פסיכו-פיזית וככזו היא משפרת לא רק את מצב הגוף, אלא גם את המצב הנפשי באופן ישיר. לכן נתייחס גם לתרומה הפיזית שלה וגם לתרומה הנפשית בדגש על הרזייה.
התרומה הפיזית של אימון היוגה –  אימון היוגה הפיזי, כלומר אימון התנוחות תורם בהרזיה כך:
1. העלאת הפעילות המטבולית של הגוף באימון עצמו על ידי פעילות דינאמית אינטנסיבית
2. העלאת מסת השריר בגוף, דבר שתורם לפעילות מטבולית מוגברת בזמן האימון עצמו ולהעלאת של קצב הפעילות המטבולית לאורך כל היום, במצב מנוחה ואימון.
3. הפעילות הגופנית של היוגה תורמת גם לשיפור בפעילות מערכות הגוף שתורמת גם היא לקצב מטבולי מוגבר.
התרומה הנפשית של על אימון היוגה
1. היוגה הינה פעילות מרגיעה, ולכן היא עוזרת לנו לישון טוב יותר ולהרגיש נחת רוח. אנשים רבים עם בעיות שינה פתרו את אלו באמצעות אימון היוגה, מתאמנים רבים מדווחים על שיפור באיכות וכמות השינה. יוגה עוזרת לא רק לישון טוב יותר אלא גם מאזנת את רמת הקורטיזול, דבר שתורם לתחושה של נחת ורגיעה.
2. תחושה של נחת ורגיעה מפחיתה את כמות המזון שאנו צורכים בשל מתח ורגשות שליליים.
3. במרכז אימון היוגה המתרגל מפתח מודעות גופנית ונפשית. המתרגל לומד לחוש את גופו ולהכיר אותו. אדם שמרגיש ומכיר את גופו יתקשה להאביס עצמו באוכל. מתרגלי יוגה רציניים מסגלים לעצמם אורח חיים שלם סביב האימון היוגי, הם משנים את הרגלי החיים והאכילה שלהם בכדי להרגיש חיוניות, קלילות ורגיעה במשך כל היום.
4. אימון היוגה אינו רק משנה את גופנו, אלא גם את הדרך שבה אנחנו מתייחסים אל עצמנו, אל גופנו ואל תחושות הרעב והשובע הטבעיות של הגוף
סיכום
ראינו במאמר זה שהרגלי האכילה שלנו, הכמויות שאנו אוכלים וההתייחסות לתחושות הרעב משפיעים אלו על אלו. שילוב של תרגול יוגה בחיי היום יום מאפשרים לנו לשנות את גופנו: להרזות, להתחזק ולהירגע. אדם חזק יותר, גמיש יותר, רגוע יותר ומודע לגופו ונפשו יתקשה להחזיק בהרגלי חיים, בכללם הרגלי אכילה, גרועים.
מעונינים לרדת במשקל ולהיעזר ביוגה? פנו לינו לקבלת הנחיות לתרגול מומלץ וכלים להורדה ולשמירה על משקל.
המרכז ליוגה טיפולית מתמחה גם בטיפול בפריצת דיסק, בלט דיסק ועוד.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים