פריסה ארצית

הקשר שבין יוגה לחומר אפור במוח

בעשורים האחרונים אנו ערים לחדירה של סוג מיוחד של אימון נפשי, סוג של מדיטציה בשם מיינדפולנס, או קשב (המילה בה אעשה שימוש במאמר), או קשיבות. הקשב הפך נפוץ וקמו מרכזים פרטיים ללמידת קשב, הוא חדר גם לחדר הטיפול של פסיכותרפיסטים למיניהם וגם למערכות בריאות שונות.

החדירה של הקשב אל עולם הטיפול עודד מחקרים רבים בנושא, ולהיפך, מחקרים בנושא עודדו את המערכות והמטפלים השונים לאמץ טכניקות קשב. מחקרים רבים מדברים על ההשפעות הנפשיות הטובות של הקשב על חרדה ודיכאון ולאחרונה מתבצעים מחקרים על השפעת תרגול הקשב בהתמודדות עם מחלות נפש קשות. מחקרים נוספים בדקו את ההשפעות הנוירולוגיות, ההשפעות על המוח. מאמר זה יתמקד במחקר של קשב על המוח, קשב המתפתח מתרגול של יוגה. 

תרגול יוגה, הכולל בתוכו תרגילי נשימה, תרגילים פיזיים ומדיטציה משלב בתוכו אלמנטים של קשב. יותר מכך, התרגול עצמו מביא מתוקף איכותו, למצב נפשי של קשב מוגבר יותר. ההתפתחות של הקשב בעקבות תרגול היוגה משנה את המבנה של המוח, או את הדרך בה המוח "מנהל" את הגוף. 

הפלסטיות של המוח היא היכולת לשנות ולארגן מחדש את רשתות התקשורת העצבית בעקבות התנסות או גרוי חושי. מחקר מרתק, שפורסם בכתב עת על רפואה אלטרנטיבית מבוססת מחקר, בחן השפעה של יוגה ומדיטציה על הפלסטיות של המוח, באופן ספציפי על החומר האפור במוח. תאי החומר האפור במוח הם אלו האחראים על ייצור הפקודות לגוף, ואילו תאי החומר הלבן אחראים על העברתה אל איברי המטרה. המחקר הראה שני הבדלים מרכזיים בין מתרגלי יוגה לבין קבוצת הביקורת, כמות החומר האפור במוח היה גדול יותר באופן גורף אצל מתרגלי היוגה, וההבדל השני הוא פחות דיווחים על כשלים קוגניטיביים אצל מתרגלי היוגה. היה קשר הדוק בין שתי התוצאות.

דבר מעניין במחקר הנוכחי הוא השימוש במתרגלי יוגה ומדיטציה ותיקים, אנשים בעלי ותק מעל שלוש שנים אשר מקפידים על תרגול יומיומי, קבוצת הביקורת הייתה של אנשים בריאים שאינם מתרגלים ואף פעם לא תרגלו יוגה ומדיטציה.

אצל מתרגלי היוגה נצפו הבדלים משמעותיים בגודל של החומר האפור במספר אזורים במוח. נצפו הבדלים מבניים בשליטה בתגובות תנועה ותפיסה מורכבים. הניסיון בתרגול היוגה היווה מנבא לגודל של האזורים האפורים במספר מקומות במוח.

תוצאות המחקר מצביעות על כך שתרגול יוגה קשור בתפקוד קוגניטיבי משופר, שליטה קוגניטיבית גבוהה משמעותית, במקביל לגדילה של מבני המוח האחראים לביצועי תנועה ותפיסה מורכבים. 

B Froeliger, EL Garland, FJ McClernon. Yoga meditation practitioners exhibit greater gray matter volume and fewer reported cognitive failures: results of a preliminary voxel-based morphometric analysis. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2012.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים