פריסה ארצית

יוגה – האלטרנטיבה הטבעית לטיפול בלחץ דם גבוה

אחד מתוך שישה אנשים מהעולם המערבי סובלים מלחץ דם גבוה בעוד ששליש אינם מודעים לכך כלל. לחץ דם כרוני מעלה את הסיכון ללקות בשבץ, באי-תפקוד כליות ואף ללקות במחלות ניווניות. בעוד שלחץ הדם הטבעי שלנו נוטה לעלות ולרדת במהלך היום הוא גם מאוד מושפע מרמות הלחץ והחרדה, מתזונה, תרופות ומגורמי תורשה. האם יש דרך טבעית להורדת מינון התרופות או אף להפסקה מוחלטת בתלות בהם? לשמחתנו הבשורה היא שכן. היוגה מהווה דרך טיפול משמעותית לסובלים מלחץ דם כרוני

הגורמים ללחץ דם 
מספר גורמים משפיעים על לחץ הדם כגון תזונה, משקל, טרשת עורקים וגורמי תורשה. כמו כן תרופות משככות כאבים מסוימות גורמות להעלאת לחץ הדם וכן גלולות נגד הריון, סטרואידים כמו פרדניסון ומשאפי אף. ובאשר לגורמים נפשיים ורגשיים, על הכול מוסכם הקשר הישיר שבין מתח, לחץ וחרדה ללחץ דם. מחקרים מראים על כך שאנשים המודאגים ממצבם הפיננסי, עובדים שעות רבות או נתונים ללחץ נפשי גבוה בעבודה בסיכון רב יותר לפתח לחץ דם כרוני. ידוע כי לאחר 5-10 שנים של לחץ מתמיד שכזה, לא חוזר לחץ הדם חזרה למרות סילוקם של אותם גורמים פסיכולוגיים. לחץ נפשי גורם לכך שאנשים שומרים פחות על גופם ומקשיבים לו. קיימת אצלם נטייה לתזונה לא בריאה, הרגלי חיים לא טובים כגון שתיית אלכוהול או עישון.
כאשר אדם נבדק מספר פעמים ומתקבלות אצלו מדידות לחץ דם מעל 140/90 הן מסווגות את המצב כלחץ דם גבוה כרוני. כאשר המדידות הן על סף רמה זו רופאים רבים ממליצים על שינוי תזונה, פעילות גופנית, הורדה במשקל והורדה בנטילת מלח לפני שהם רושמים תרופה להורדת לחץ דם. כאשר הקריאה היא גבוהה הרבה יותר או משחלפו שישה חודשים ושיטות לא תרופתיות לא עזרו, ניתן מרשם לתרופה. את התרופה ממשיך האדם לקחת כל חייו ופעמים רבות סובל מהשפעות הנלוות לה ומהעלאת המינונים.
מחקרים על היוגה ולחץ דם 
כבר באמצע שנות ה – 70 פורסמו מאמרים בנוגע להשפעת היוגה על לחץ דם גבוה. דר' צ'נדרה פאטל פרסם במגזין הבריטי Lancet מחקר על 40 משתתפים אשר התחלקו ל- 2 קבוצות באופן אקראי. קבוצה אחת טופלה באמצעות יוגה למשך 30 דקות 3 פעמים בשבוע , קבוצה שנייה נבחרה למנוחה כללית שהייתה לשבת על כורסא במשך אותו הזמן. היוגה כללה 30 דקות של הרפיה מודרכת עם ביופידבק. לאחר 3 חודשים קבוצת היוגה הראתה ירידה של 26 יחידות במדידה הסיסטולית ו 15 ירידה בלחץ הדיסטולי. קבוצת הביקורת הראתה ירידה של 9 בסיסטולי ו –2 בדיסטולי. את משתתפי קבוצת היוגה עודדו להמשיך את התרגול למשך שנה. לאחר שנה הלחץ הסיסטולי נותר 20 יחידות מתחת לרמת ההתחלה והדיסטולי ב 14 יחידות למטה. 12 משתתפים מתוך ה 20 בקבוצת היוגה יכלו להוריד את מינון התרופות ב 41% בעוד שבקבוצת המחקר עלה מעט מינון התרופות. כמו כן נתגלה שככל שלחץ הדם ההתחלתי היה גבוה יותר בקבוצת היוגה כך גודל ההשפעה בעקבות תרגול היוגה. בקבוצת היוגה היו המשתתפים רגישים פחות לגירויים חיצונים המעלים לחץ דם ומערכת העצבים שלהם הייתה יציבה הרבה יותר. עובדה זו מצביעה על אחד מיתרונות היוגה – שיווין נפש שמפתחים המתרגלים.
מחקר נוסף שפורסם בשנת 2000 בירחון Indian Journal of Physiology and Pharmacology נבחנו 33 אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה. אלו התחלקו לשלוש קבוצות: אלו שטופלו ביוגה, אלו שטופלו בתרופות ואלו שלא טופלו כלל. בקבוצת היוגה התרגול כלל הרפיה, תרגול פיזי בתנוחות יוגה (אסנות) תרגילי נשימה ומדיטציה למשך שעה כל יום. לאחר 11 שבועות נמצא שבקבוצת היוגה לחץ הדם הממוצע ירד מ – 156/109 ל 123/82 (מעט מעל לחץ דם נורמלי) בקבוצת התרופות ירד לחץ הדם מ – 159/106 ל 135/97 ובקבוצת הביקורת ירד לחץ הדם מ 155/109 ל 151/107 בממוצע (כמעט ללא שינוי). יש לציין שבקבוצת היוגה נרשמה ירידה כללית במשקל של כשבעה וחצי קילו.
תוצאות דומות הראו מחקריו של דין אורניש, קרדיולוג אמריקאי, אשר פיתח מודל ריפוי הכולל תזונה מועטת שומן, פעילות גופנית (הליכה), יוגה, הרפיה ותמיכה של קבוצות עבודה. מספר מחקרים נוספים אשר התמקדו במדיטציה ובתרגילי נשימה הראו את ההשפעה החיובית שיש ליוגה על לחץ הדם.
איזה יוגה מתאימה לך? 
לחץ דם גבוה עלול להתגלות אצל צעירים ומבוגרים. כמו כן יש כאלה אשר עברו אירוע לב או נמצאים בקבוצת סיכון. חלק מהסובלים אינם בכושר פיזי או סובלים מעודף משקל. וכמובן יש מצטרפות לכך בעיות וכאבים שיש לרבים מהאוכלוסייה כמו כאבי גב וצוואר, פריצות דיסק ובעיות נשימה. על כן ניתן לומר שמעבר לכך שכל אדם הוא שונה, יש לכל אדם את בעיותיו הוא. על כן ההמלצה היא לעבור אבחון אישי אצל מטפל ביוגה ולהתאים תוכנית תרגול אישית לכל אדם. בכך מקבל האדם כלים מותאמים לריפוי עצמי ולקצב ההתקדמות. הוא אף עשוי לגלות שבעיות נוספות נפתרות במהלך הדרך. ההמלצה שלנו היא להודיע לרופא על הטיפול באמצעות יוגה בכדי שיוכל לבדוק את המינון במהלך הבדיקות התקופתיות.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים