פריסה ארצית

עצב הוואגוס ותרגול יוגה

עצב הוואגוס (Vagus Nerve) הוא עצב היוצא מן הגולגלת ומשתייך למערכת העצבים הפארא-סימפטטית, זו האחראית על מצב של מנוחה ועיכול (Rest & Digest) . כפי שתיארנו במאמרים קודמים, מערכת העצבים הפארא-סימפטטית מעודדת ריפוי עצמי, נחת רוח ואיזון נפשי. עצב הוואגוס מקושר לאיברים רבים והשפעתו על מצב הרוח והאיזון הרגשי נרחבת. ההשערה היא שעצב הוואגוס הוא אחד המפתחות להבנת ההשפעה החיובית שיש ליוגה על מצבנו הרגשי והנפשי. 

מהו עצב הוואגוס?
עצב הוואגוס עובר במורד הגוף ומתקשר לאיברים רבים: האוזן החיצונית, מיתרי הקול, לב, ריאות, טחול, כבד, קיבה, לבלב, טחול, מעי גס, חלחולת וכיס המרה. הוואגוס מווסת פעילויות חשובות רבות כגון: דופק, עיכול, הזעה ושרירי שלד. כ 80% מהמידע שעובר בעצב הוואגוס הוא מן הגוף למוח כלומר באמצעותו הגוף מדווח למוח אודות מצבו. משום כך, גירוי של עצב הוואגוס מעודד את מערכת העצבים לעבור למצב של מנוחה ועיכול ולטפח מצבי תודעה ורגש מאוזנים. חשיבותו כה רבה למצבנו הנפשי עד כי הוא מכונה "עצב החמלה" משום השפעתו על מצב תודעה המאפשר אמפטיה, הבנה והכלה רגשית.
השפעת טונוס הוואגוס
הטונוס (מתח) של הוואגוס מהווה סמן למצבו הבריאותי של האדם, חוסנו הרגשי ויכולת התפקוד שלו במצבים שונים בחיים. אנשים בעלי מתח וואגוס נמוך (low vagal tone) רגישים יותר למתח ומחלה. הם עשויים להתמודד תדיר עם מצבים כמו בעיות עיכול, דופק מהיר, ניהול מתחים ירוד ומצבי רוח קיצוניים. קיימת התאמה בין טונוס נמוך של הוואגוס למצבים כמו דיכאון, חרדה, כאבים כרוניים ואפילפסיה. לעומת זאת, טונוס גבוה מאפשר לאדם להיות עמיד יותר למצבים רגשיים קשים, הוא יהיה מאוזן יותר ומהיר יותר בחזרה למצב של עיכול ומנוחה. קיימת אף השערה לכך שהוואגוס קשור לנוירוטרנסמיטר של האוקסיטוצין שהינו הורמון המשפיע על תחושת ההורות, האהבה והחברות. כאשר טונוס הוואגוס גבוה, האדם נוטה לחוש יותר חיבה, חמלה, אחריות ואלטרואיזם כלפי אחרים.
כיצד היוגה מגרה את הוואגוס?
תרגילי יוגה רבים מגרים את עצב הוואגוס וזוהי כנראה אחת מהסיבות העיקריות מדוע היוגה כה מועילה במצבים של מצב רוח ירוד, דיכאון, חרדה, לחץ נפשי, מעי רגיז, לחץ דם, דופק מהיר ועוד. אלו הם אופני ההשפעה והגירוי:
.
1. תנוחות יוגה – כל כיפוף קדימה מגרה את עצב הווגוס: עמידת מרפקים, כיפוף קדימה בישיבה ובעמידה, כלב מסתכל למטה ועוד. בהכללה גסה ניתן לומר שכל תרגול יוגה בסיסי מגרה את עצב הוואגוס בצורה זו או אחרת.
2. תרגילי נשימה ופראניאמהנשימה סרעפתית, ונשיפות ארוכות כגון באוג'יי מגרות את עצב הוואגוס
3. תרגילי טיהור  מסוימים –  kriya – כמו למשל קפלבהטי ובסטריקה מגרות באופן ישיר את עצב הוואגוס.
4. נעילות – בהנדות –  שלושת הנעילות – גרון, בטן ובסיס עמוד השדרה מפעילות מתח על העצב באופן ישיר.
5. שירה מקודשת ומנטרות – chanting –מגרים את עצב הוואגוס באמצעות העצבוב למיתרי הקול ושמיעה דרך עצבוב האוזן החיצונה
סיכום
ניתן לייצג את עצב הוואגוס כיציבה הנפשית והרגשית שלנו. באמצעות גירוי הוואגוס אנו הופכים לאנשים שמחים יותר, יציבים יותר ובעל אינטואיציה ותגובה טובים יותר. תרגול היוגה מעודד את הוואגוס לשדר למוח שמצבו של הגוף טוב והוא יכול להתפנות למצב של מנוחה, עיכול, ריפוי, הכלה רגשית ומצבי תודעה גבוהים.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים