פריסה ארצית

מהי פריצת דיסק?

עמוד השדרה מורכב מעשרים וארבע חוליות מהצוואר עד למותן ועוד כשמונה עד עשר חוליות נוספות שחלקן מאוחות בעצם העצה ובעצם העוקץ. בין זוגות החוליות שאינו מאוחות, מצוי דיסק דמוי כרית הפועל כבולם זעזועים ומגן על המוח, חוט השדרה והאיברים הפנימיים, בזמן תנועה והליכה. דיסקים אלה מלאים בנוזל צמיגי דמוי ג'ל ומוחזקים במקומם על ידי משקל רצועות ושרירים. פריצת דיסק מתרחשת כאשר דיסק נקרע או נשחק. עם פגיעה כזו נוזל הדיסק עשוי לבלוט וללחוץ על העצבים העוברים בעמוד השדרה.

האמת היא שפריצת דיסק היא שכיחה ביותר ופעמים רבות אף אינה מורגשת. הכאב וההקרנות העצביות הן אלו המביאים למודעות את פריצת הדיסק. המקרים השכיחים ביותר של פריצת דיסק היא פגיעה שבין החוליות התחתונות L4-5 או אלו שבין L5-S1 .  ברוב המקרים פריצת הדיסק אינה מתרחשת לפתע אלא כתוצאה מחלוקת עומסים לא נכונה, שחיקה הנובעת מספורט ומאמצים, חולשה של שרירי הבטן והגב ופעילות גופנית מאומצת לאחר ישיבות ממושכות על כיסא.

למרות זאת נוטים הסובלים לזכור מאורע מסוים ששיתק את גופם בכאב, או הופיע כאב חד לא מוסבר בגב.  הכאב עצמו משתק ומגביל ופעמים מופיע עם "גב תפוס". האדם אינו יכול לזוז, להתרומם או להתיישר אפילו במעט. לאחר מכן האדם ימשיך להרגיש הרעה בכאב וזאת כאשר דם ונוזלים מגיעים לרצועות ולמקום הפגוע. השרירים סביב האזור מתקשחים בשביל למנוע תזוזה נוספת וכל האזור הופך להיות דלקתי ורגיש ביותר.

הגוף משפר את מצבו באמצעות כוחות הריפוי הטבעיים אך הקושי בתנועה, או כאבים נוספים מגבילים את האדם בהתכופפות קדימה או אפילו בעמידה זקופה. בשלב זה מבקש האדם תרופה למצבו.
מהי סיאטיקה (הקרנת כאב עצבית) ?
סיאטיקה הינה הקרנה עצבית לעבר הרגל כתוצאה מנוזל הדיסק אשר נוגע קלות בעצב הסיאטיקה. הכאב עשוי להיות מורגש בישבן, מאחורי הירכיים, בקרסול או אפילו בכף הרגל  למרות שמקורו בגב התחתון. כתוצאה מכך מתקשחים שרירי הרגל במיוחד אם האדם ממשיך ללכת מכיוון שעם כל צעד מתרחש גירוי עצבי נוסף.
תוצאה של הפגיעה
לרבים מהסובלים מפריצת דיסק וסיאטיקה היסטוריה ארוכה רבת שנים של התקפים והגבלה של תנועה. תנועה קלה קדימה, פיתול או כיפוף קדימה מספיקים בדרך כלל בשביל להתחיל את כל תהליך הפציעה בשנית. כתוצאה מכך אין הם נהנים מחיים פעילים מלאים. רבים תלויים בתרופות הרגעה וזקוקים לפרקי מנוחה ארוכים. הדבר גורר גם השלכות נפשיות היות והמגבלות גורמת לדיכאון ומתח נפשי. גם יחסי האנוש נפגעים היות וגם חברים, משפחה ומסגרות העבודה הופכות לפחות ופחות סבלניות כלפי התופעות הללו. הדבר נובע מחוסר הבנה ומאי יכולתם של אלו לעזור. חולים מסוימים, כאשר אינם יכולים יותר לסבול את הכאב וההשלכות המייאשות, פונים לניתוח בו מסירים דיסקים פגועים או מאחדים חוליות. כתוצאה מכך עשויים להיעלם התסמינים אבל ניתוח אינו פותר את הגורמים שהביאו להתפתחות פריצת הדיסק וזו עשויה לחזור בחוליות נוספות בגב.
ליוגה הטיפולית יש דרך טיפול אפקטיבית, שאינה כואבת לטיפול ושיקום מפריצת דיסק. פנו אלינו למידע נוסף.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים