פריסה ארצית

יוגה למחלת פרקינסון

מחלת פרקינסון (רטטת), היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית, המתהווה כתוצאה ממותם של תאים מפרישי דופמין (קבוצת תאי החומר השחור – Substantia Nigra) במוח או פגיעה בקולטני הדופמין. הדופמין הוא נוירוטרנסמיטר חיוני לבקרת התנועה המוטורית בגוף ובזמן מחלה, הוא חסר או שהקולטנים שלו נפגמו. כתוצאה מכך מתאפיינת המחלה בהפרעות מוטוריות כגון רעד, בפגיעה ביציבה, בשיווי המשקל, בקואורדינציה ובכוח השרירים. כמו כן משפיעה המחלה על מצבו הנפשי של האדם, על התנהגותו ותפקודו בחברה. 
היוגה הטיפולית מסייעת למתמודדים עם מחלת פרקינסון באופנים הבאים:
1. היוגה הטיפולית מחזקת שרירים ומותאמת לפעולות תפקודיות חיוניות (כגון הליכה) ומוטוריקה עדינה. 
2. היוגה הטיפולית שמה דגש על קואורדינציה –  ניתן לעבוד באופן ספציפי על תפקוד של קבוצות שרירים מסוימות והקשר שביניהן בתנועה מורכבת.
3. לאורך זמן תרגול היוגה מפחית את עצמת הרעד.
4. היוגה הטיפולית מתקנת את ההשפעות השליליות של המחלה על היציבה ומטפחת יציבה נורמאלית מול היציבה האופיינית למחלה.
5. היוגה מורידה דיכאון, משפרת מצב רוח ומפחיתה מתח נפשי. משום שמתח נפשי הוא אחד מהגורמים להגברת הרעד – האדם לומד בעצמו להפחית את המתח באמצעות כלים מעולם היוגה.
6. היוגה ואורח חיים יוגי משפרים את השינה ובכך מפחית עייפות שגם הוא גורם לתסמיני המחלה לגבור.
7. קיימות עדויות לכך שמדיטציה מעלה את רמות הדופמין במוח שהוא הנוירוטרנסמיטר שנפגע כתוצאה מהמחלה. תרגול יוגה לחולי פרקינסון יכלול תרגול מדיטציה מותאם.
תרגול היוגה הטיפולית מותאם לכל אדם על פי מצבו התפקודי, הגופני והנפשי. המטרה היא שהאדם יסגל באורח חייו תרגול מתאים ובכך יועיל לעצמו בבית. באמצעות התמדה בתרגול ניתן למדוד ולחוש את ההשפעה המצטברת שיש ליוגה על התסמינים השונים.
פנו אלינו למידע נוסף אודות יוגה טיפולית למתמודדים עם מחלת פרקינסון.

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים