פריסה ארצית

הכימיה של המתח הנפשי

רובה של האנושות חיה במצב של לחץ מתמיד. בעבור רובנו נתפס העולם כמסוכן מאוד גם ליחיד וגם לעם שלם. אצלנו בארץ, הנמצאת במאבק גבולות מתמיד ובצל הטרור, תחת איום של נשק לא קונבנציונלי ופשע הולך וגואה ברחובות, מושפעים התושבים באופן משמעותי מהלך הרוח של הפחד. לכך יש להוסיף את העובדה שמשאבים חיוניים כמי שתייה ואוויר נקי הולכים ומתדלדלים. הרשימה ארוכה וכוללת השפעת פסולת מסוכנת על מרכזי אוכלוסין, הרס המאזן האקולוגי, המתת בעלי חיים ועוד. השפעה מקומית ועולמית זו מתבטאת גם במערכות היחסים הבין אישיים: אחוז גבוה של גירושין וניכור הולך וגדל בין איש לרעהו. כל אלה יוצרים אווירת לחץ נפשי ופחד מתמידים. מאמר זה סוקר את השפעות הפחד והמתח הנפשי על הגוף שלנו ומציע דרך טיפול בבעיה קיומית זו.    

ההשפעה של מתח נפשי ופחד קיומי על הדחפים והמעשים שלנו היא הרסנית. במצב מתמשך כזה אנו נוטים לחשוב רק על עצמנו, להתרכז בלשרוד, רואים ב'אחר' מישהו לפחד ממנו או להשתמש בו למטרותינו האנוכיות. רובנו מרוכזים בסקס, תשוקות, מעמד וסטטוס חברתי, צורכים ואוגרים כסף ורכוש. ללא ספק רובנו שכחנו איך לחיות ומה באמת חשוב בחיים. אנו רחוקים מלממש את הפוטנציאל הגלום בנו, רחוקים מיצירתיות חופשית וסובלים מסימפטומים של אפקט הפחד המתמיד הזה. עד שלא נתחיל כל אחד ואחת לפעול לשנות את המצב, נמשיך לסבול מחוסר איזון רגשי מתמיד ומבחירות שאינן נובעות מבחירה חופשית אלא מפחד.
השפעות המתח הנפשי
בכל הרמות, הרגשית, הגופנית והרוחנית הלחץ הנפשי גורם לניוון וזיקנה. הלחץ הנפשי גורם לכיווץ של חלקים בתוכנו. כתוצאה מכך אנרגיית חיים (פראנה) אינה זורמת בחופשיות. ההשפעה היא על כל האיברים והמערכות בגוף ועד התא הבודד ממש. ניתן לחוש את הכיווץ הזה בכל פעם שאנו פוחדים ממשהו, חרדים לקיומנו או כועסים על מישהו. המקור של כל הפחדים הללו הוא אחד: והוא הפחד מהמוות ומאי הקיום.
היות ואנו חיים בתחושה כאילו חיית טרף עומדת להתנפל עלינו, (למשל שהבוס צעק עלינו, או שהמינוס בבנק גדל ללא שליטה) מופרשות לדם כמויות של אדרנלין מבלוטות האדרנל. אלו גורמות לכל התופעות העצביות המוכרות לנו כשאנו נמצאים במצב של סכנה. אנו נמצאים במצב של תגובתיות-יתר, כיווץ של שרירים, הפרעות עיכול ושינה. מכיוון שתופעת הפחד מתמידה אנו נכנסים למצבים של עייפות ומחלה כתוצאה ממערכת חיסונית חלשה. מבחינה עדינה יותר, היחלשות הפראנה (אנרגיית החיים) וחוסר זרימה סדירה שלה יוצרת מצב של חוסר סדר במערכת ומעודדת התפרקות (אנטרופיה) וזיקנה.
שיחרור אדרנלין מגביר את מציאותם של רדיקלים חופשיים ומחמצנים אשר הורסים את קירות התאים ואת האנזימים ומעודדים התפתחות של טרשת העורקים. יש להבין שהמצב הרגשי שלנו משפיע באופן ישיר על תפקוד המערכות בגוף. שחרור של רדיקלים חופשיים בדם פוגע בייצור תקין של תאים חדשים, פוגע במבנים מולקולאריים עדינים בגוף וחושף את הגוף לפגיעה של רעלים מהסביבה, חיידקים ווירוסים. הסיבה שאנו נדבקים במחלה זו או אחרת אינה רק מציאותם של חיידקים (אשר נמצאים איתנו כל הזמן) אלא חולשת המערכת החיסונית. טראומה רגשית לא פתורה או מערכות יחסים לא תקינות מלוות בכעס ותסכול הינם גורם ראשון במעלה לחולי פיזי.
קורטיזול הוא הורמון נוסף אשר משתחרר במצב של לחץ נפשי על ידי בלוטות האדרנל. להורמון זה יש השפעה על פירוק הסוכרים וחילוף החומרים בגוף. הקורטיזול מעודד לחץ דם גבוה מחליש את המערכת החיסונית ובמיוחד התפתחות של תאי דם לבנים מסוג T. ההורמון פוגע בתפקוד בלוטות הלימפה, מדכא את מח העצם והעור. הוא גם מדכא התפתחות העצמות ומעודד התפתחות מחלות ניווניות. הקורטיזול מעודד זכירתם של אירועים מפחידים וטראומטיים ולאורך זמן פוגע בבלוטת ההיפוקמפוס וביכולות הלמידה והקוגניציה שלנו.
יש לציין שלמחלות חדשות מודרניות, אלרגיות, רגישויות למזון (חדשות או ישנות) לכולן כמעט בסיס נפשי. מציאותם של רדיקלים חופשיים במזונות שלנו, מתכות כבדות במזון, חומרי ריסוס והדברה וחומרים כימיים בצירוף לחרדה הקיומית שלנו הינם גורם ראשון לתחלואה וכמובן לאיכות חיים ירודה.
כיצד יוצאים ממעגל הפחד?
ניתן אם כן לראות שהפחד עצמו, יותר ממה שהוא לכאורה חיצוני לנו, מיוצר על ידנו מכיוון שאנו מאמינים בקיומו המוחשי. זוהי תפישה עצמית שגויה. בכדי לצאת ממעגל ההתניה של הפחד והחרדה עלינו להתחיל לחיות את החיים בצורה אחרת. עלינו להבין שנקלענו למצב זה בגלל חוסר הדרכה כיצד לחיות. רכוש, מעמד חברתי, סקס וכדומה לא יוכלו לעולם לספק לנו את הביטחון והאושר שאותו אנו רוצים.
כל מה שאנו זקוקים לו בשביל הריפוי הנפשי, הרגשי והרוחני שלנו נמצא ביוגה. בראשם תרגול יומי של מדיטציה, תרגול תנוחות יוגה מתאימות, הגברת המודעות שלנו בחיים, העמקת הידיעה העצמית שלנו, תרומה חברתית נאותה (קארמה יוגה) ותזונה נכונה – כל אלה מאפשרים לנו ללמוד כיצד עלינו לחיות וממקור ראשון. כשאנו רואים דברים אחרת, משנים גישה, אנו משנים את העולם שמסביבנו. דבר זה מחזק עוד יותר את הבחירה הנכונה בחיים בריאים ושלמים.
אנו נותנים הדרכה ויעוץ בנושא :
–  ניהול מתחים והרפיה עצמית
–  תרגול אישי והדרכה בנושא מדיטציה וריפוי עצמי
–  המלצות לספרות מקצועית
–  ייעוץ בנושא תזונה ואורח חיים

קידום אתרים

עיצוב ובניית אתרים